Coraz bliżej przebudowy ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. Remont rozpocznie się przed wakacjami

Torowisko na ul. Kościuszki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urzędnicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa mają otwartą drogę do uzyskania pozwolenia na przebudowę ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej.

Trasa do pętli Salwator na przebudowę czeka od lat. Prace miały rozpocząć się jeszcze w 2016 roku, wszystko po to, aby z odnowionego torowiska mogły korzystać osoby odwiedzające Kraków z okazji Światowych Dni Młodzieży. Planów nie udało się jednak zrealizować. Efekt jest taki, że stan torowiska na tym ciągu jest fatalny, a tramwaje mogą tamtędy kursować tylko dzięki regularnym wizytom ekip naprawczych, które doraźnie radzą sobie z uszkodzeniami.

Bez oceny oddziaływania na środowisko 

Pętla na Salwatorze
Pętla na Salwatorze


To ma się jednak zmienić. Zarząd Dróg Miasta Krakowa otrzymał decyzję, z której wynika, że urzędnicy nie muszą przeprowadzać oceny oddziaływania na środowisko. Jeśli takie rozstrzygnięcie się uprawomocni to będą mogli przystąpić do uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Podobnie na początku roku mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Deklarował wówczas, że w kwietniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. Przypuszczał, że z końcem maja lub na początku czerwca dyrekcji zarządu dróg uda się podpisać umowę z wykonawcą. Prace – według obecnych szacunków mają kosztować ok. 120 mln złotych.

Jak wynika z nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli zarządu dróg, przebudowa mogłaby się rozpocząć tuż przed wakacjami. Jednak wcześniej chcą odebrać wyremontowany odcinek ulicy Królowej Jadwigi. Drogowcy w tym miejscu prace mają zakończyć w połowie maja.

Lifting ulic

Po zakończeniu remontu ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej kierowcy będą mogli korzystać z nowej nawierzchni ulicy. Drogowcy wymienią również krawężniki oraz chodniki. Co najważniejsze – powstanie całkowicie nowe torowisko. Modernizacji doczeka się pętla tramwajowa na Salwatorze.

Wcześniejsze plany były ambitniejsze. Początkowo planowano zupełnie nową formę pętli, która miała stać się wspólną pętlą tramwajowo-autobusową. – W dużej mierze odbudowujemy stan obecny, nie ma tu szerokiego pola manewru – mówił w styczniu przewodniczący Dzielnicy VII Zwierzyniec Szczęsny Filipiak.

Remont mostu Dębnickiego

Remont mostu ma pochłonąć do ośmiu milionów złotych
Remont mostu ma pochłonąć do ośmiu milionów złotych

Inwestycja ma wiązać się z modernizacją tarczy skrzyżowania ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej z Alejami Trzech Wieszczów. Władze Krakowa chciałyby również przystąpić do remontu górnej części mostu Dębnickiego. Drogowcy za kwotę ok. ośmiu milionów złotych będą musieli wykonać długą listę prac. Trzeba m.in. w niektórych miejscach naprawić betonową płytę pomostu, wymienić izolację, elementy odwodnienia, dylatacje nad przyczółkami, bariery energochłonne, słupy oświetleniowe, krawężniki. Balustrady zostaną zabezpieczone przed korozją i podniesione.

Wymieniona też zostanie oczywiście sama nawierzchnia, zarówno na jezdni, jak i na ciągach pieszo-rowerowych. Całość ma potrwać do końca listopada, a prace będą prowadzone przy połówkowym zamknięciu mostu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec