Czasami będzie prowokująco. Nabór filmów na Krakowski Festiwal Filmowy zakończony

fot. LoveKraków.pl

W połowie lutego minął ostateczny termin zgłaszania filmów na 58. Krakowski Festiwal Filmowy. Podobnie jak w poprzednich latach, to głównie krótkometrażowe fabuły – tym razem jest ich prawie 1400. Nie zabraknie również dokumentów i animacji. Oprócz polskich produkcji, zobaczymy również te pochodzące m.in. z Niemiec, Francji, USA czy Izraela.

Już 27 maja startuje 58. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jak co roku, oprócz polskich filmów – 272, najwięcej tytułów pochodzi z Niemiec, Francji i USA. Na kolejnych miejscach uplasowały się m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Rosja, Włochy i Izrael. To jednak nie wszystko – wiele zgłoszeń nadesłano z odległych zakątków globu, m.in. z Afganistanu, Malezji, Nepalu, Timoru Wschodniego czy Sri Lanki.

Pytania trudne i niewygodne

Podobnie jak podczas minionych edycji, najwięcej zgłoszono krótkometrażowych fabuł. Tym razem jest ich prawie 1400.

– Spotkać tu można zabawy z gatunkiem, pastisze, baśnie, kryminały, nawet westerny, ale i bardzo poważne misternie zrealizowane dramaty, które potrafią chwycić za serce albo zadać bardzo trudne, czasami niewygodne, kiedy indziej wręcz prowokacyjne pytania – mówi Dagmara Romanowska, krytyczka filmowa, kuratorka sekcji fabularnej.

O poszukiwaniu tożsamości

Dzieje się również w kwestii zgłoszonych filmów dokumentalnych. Jury będzie miało nie lada wyzwanie, ponieważ napłynęło ponad 400 krótkometrażowych oraz prawie 700 średnio i długometrażowych. Sporo pracy czeka również selekcjonerów filmów animowanych – przed nimi ponad 200 animacji do obejrzenia.

– Dużo filmów podejmuje kwestie poszukiwania tożsamości. Autorzy zadają swoimi filmami proste, ale i trudne pytania: o swoje korzenie, poczucie przynależności społecznej czy sens relacji z innymi. W tym kontekście bardzo ciekawie zapowiadają się też filmy o tematyce tożsamości płci. Tegoroczne animacje są przy tym niezwykle różnorodne wizualnie. Zapowiadają się też propozycje z dużym poczuciem humoru i dystansu, co pozwoli nam się też zrelaksować – zauważa Robert Sowa, kierownik pracowni filmu animowanego Akademii Sztuk Pięknych, kurator sekcji animacji.

Krakowski Festiwal Filmowy potrwa od 27 maja do 3 czerwca.

comments powered by Disqus