Czeka nas katastrofa? Rozpoczyna się festiwal filmów ekologicznych

Kadr z filmu "On the Front Line The Rangers of Gorongosa National Park" fot. mat.prasowe

W poniedziałek o 19.00 festiwal New Earth International Film Festival w kinie Kijów otworzy film Ewy Ewart „Klątwa obfitości”. To pierwsza odsłona wydarzenia poświęconego filmom o tematyce ekologicznej w naszym mieście.

– Dokument opowiada o niezwykłej inicjatywie, która pojawiła się 10 lat temu. Obecnie ma o wiele większe znaczenie niż wtedy – mówi Ewa Ewart, słynna dokumentalistka, reżyserka i producentka „Klątwy obfitości”.Wstęp na seans jest wolny.

Ocalić przez zniszczeniem

Chodzi o zaprzestanie pozyskiwania ropy naftowej w Ekwadorze. Pytanie postawione w filmie dotyczy nie tylko eksploatacji złóż wspomnianej ropy, ale też innych zasobów.

– Mało znany Ekwador, kraj uzależniony od ropy, odkrywa jej złoża na jednym z bardziej wrażliwych terenów Amazonii. W 2007 roku rząd wyszedł z inicjatywą, aby pozostawić część zasobów ropy naftowej, jakie znajdują się na tym terenie w zamian za finansową rekompensatę ze strony międzynarodowej społeczności. W ten sposób chciano uratować jeden z najważniejszych ekosystemów na ziemi i ochronić dwa rdzenne plemiona żyjące na terenie Narodowego parku Yasuni. Ta propozycja oferowała światu możliwość spróbowania innego modelu – mówi Ewa Ewart.

Dodaje, że film oparty na kanwie tej inicjatywy pozwolił dokumentalistce na stworzenie przekazu o globalnych zagrożeniach.

Nie tylko statystyki

W trakcie festiwalu zobaczymy prawie 80 filmów, z których 66 będzie startowało w konkursie filmów długometrażowych i krótkometrażowych. Warto dodać, że na sam festiwal nadesłano z całego świata 1600 zgłoszeń, co – jak podkreślają organizatorzy – jest sporym sukcesem, jak na pierwszą edycję wydarzenia.

– Wszyscy widzimy, co się dzieje z naszą ziemią. Jeżeli nie zaczniemy o tym myśleć, czeka nas katastrofa. O tym też traktuje większość filmów biorących udział w konkursie. Przedstawiamy nie tylko suche statystyki. Będą to przede wszystkim historie ludzi – mówi Marta Pawlik, rzecznik prasowy New Earth International Film Festival.

Pokazy odbędą się w kinie Kijów, Agrafce, Mikro, Nowohuckim Centrum Kultury czy Hevre przy ul. Meiselsa 18.

W programie znalazły się również warsztaty poświęcone m.in. tworzeniu scenariuszy czy postprodukcji. Więcej informacji na ten temat na oficjalnej stronie www.neiff.org lub w naszym tekście >>> KINO W STYLU EKO

Drzewa dla mieszkańców

We wtorek, drugiego dnia festiwalu, o 12.30 na placu Jana Nowaka-Jeziorańskeigo, mieszkańcy będą mogli odebrać bezpłatnie 200 sadzonek drzew.

Pamiątką po wydarzeniu będzie również mural przy rondzie Mogilskim w polsko-meksykańskie motywy. To wszystko ze względu na to, że honorowym gospodarzem festiwalu jest Ambasada Meksyku w Polsce.

comments powered by Disqus