Czy podwyżki cen w czasie pandemii są legalne?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Odkąd koronawirus pojawił się w naszym kraju, mogliśmy zaobserwować podwyżki cen niektórych produktów, np. żeli antybakteryjnych. Czy są one legalne? Jeśli nie, co możemy zrobić?

– Podwyżki cen, co do których mamy podejrzenie, że są próbą wykorzystania stanu epidemii w kraju, należy zgłaszać drogą mailową lub telefoniczną do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – informuje Bogusław Nędzka, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowych.

Zgłaszanie naruszeń

Nie tylko podwyżki cen niektórych produktów mogą być nadużyciem. Wprowadzanie w błąd, podając, że dany produkt zwalcza koronawirusa, mimo że to nieprawda, również nim jest. Także tego typu sytuacje mogą zostać zgłoszone.

Inspekcje

– Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowych dwa razy w tygodniu sprawdzają ceny podstawowych produktów spożywczych i przemysłowych – podaje Nędzka. Kontroli podlegają pp. mięso, cukier i środki.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowych ma za zadanie sprawdzać ceny produktów w sklepach stacjonarnych, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – w sklepach internetowych.

Wyroby medyczne

Nadzór nad cenami wyrobów medycznych sprawuje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych współpracując m.in. z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W tym zakresie inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowych kontrolują ceny m.in. artykułów przemysłowych wspomagających walkę z koronawirusem, a zatem mydeł, płynów do dezynfekcji rąk, żeli antybakteryjnych, rękawiczek jednorazowych czy też innych produktów, takich jak papiery toaletowe, proszki do prania i inne środki czystości.

Nadużycia w tym zakresie również można zgłaszać telefonicznie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

comments powered by Disqus