Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie od 1 września 2019 roku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już dziś radni sejmiku wojewódzkiego zadecydują, czy od 1 września 2019 roku na terenie Krakowa nie będzie można palić węglem oraz drewnem w piecach kotłowniach i kominkach. Sesja rozpoczyna się o 10:30. Zapraszamy na relację na żywo.

13:22

Uchwała zakazująca paleniem węglem została uchwalona. 19 radnych było za, 15 wstrzymało się. Od 1 września 2019 roku będzie obowiązywał zakaz używania paliw stałych na terenie miasta Krakowa.

13:18
Prof. Piotr Kaczkowski, AGH: - Rzadko się zdarza, aby dane pokazywały, która strona sporu ma rację. Dane jednoznacznie pokazują, że to zwolennicy zakazu mają rację. Chciałbym obalić mity o ekologicznych piecach. Jest prawdą, że nowoczesne piece pozwalają na redukcję, nawet 10-krotną, emitownych zanieczyszczeń. Ale to polega na badaniach testowych. W normalnych warunkach moze nie być żadnej redukcji. W USA, w jednej z miejscowości wymieniono wszystkie kominki, redukcja jednak osiągnęła 31%.

Mit 2. Jeśli mija mnie pojazd, z którego wydobywa się chmura dymu, to mam ochotę... Gdybyśmy zredukowali ruch samochodowy, tak jak np. w Skandynawii, to redukcja pyłów spadłaby o 5%.
13:16
Witold Liguziński: - Ważniejsze jest zdrowie i życie miliona mieszkańców, a nie odpoczynek przy kominku.
13:13
Witold Liguziński: - O taką uchwałę walczyliśmy. W końcowym akapicie naszej poprzedniej skargi stwierdziliśmy, że uchwała jest niesprawiedliwa. My chcieliśmy, aby wszyscy, którzy mogą się przyczynić do poprawy powietrza, przyczynili się do tego.
13:08
Andrzej Guła, Krakowski Alarm Smogowy: - Jeśli chodzi o kominki. NSA wyraźnie wskazał na niesprawiedliwość poprzedniej uchwały, w której kominki były wyłączone. Kominki to probem w Krakowie powiększający się. Jeśli nie ich obejmiemy zakazem, to spadniemy z deszczu pod rynnę. One też są źródłem smogu, a w przyszłości mogą stać się źródłęm wiodącym. Decyzja o zakazie powinna być już dawno realizowana, a nie jest nawet podjęta.
13:07
Kazimierz Barczyk przypomina, że mówiący jest wiceprezesem  stowarzyszenia Kominków Polskich
12:57
Jacek Ręka, Fundacja Człowiek, Środowisko, Ekonomia: - Cieszę się, że KAS nagłaśnia tę sprawę, bo jest to faktycznie zagrożenie. Chciałbym tylko przypomnieć, aby ta ustawa była zrównoważona, ponieważ ona jest radykalna. Prosiłbym o nie podpisywanie apelu w tym kształcie. Nie można tak postawić znaku równości między eliminacją paliw stałych i likwidacją smogu w Krakowie. Jeżeli tak to podpiszemy, to narazimy się na śmieszność. Członkowie naszej fundacji to specjaliści od spalania. Od zawsze ogrzewamy się drewnem i ludzie żyli w zdrowiu.
12:55
- Ubodzy, w domu, który ma powierzchnię 250 mkw., muszą płacić 10 tys. zł za ogrzewanie z MPEC-u, a ekogroszkiem 4 tys. zł - przekonuje Krystyna Nosek.
12:52
Krystyna Nosek, przeciwniczka zakazu: - Bronimy praw najuboższej części krakowian. Stanowczo sprzeciwiam się takim rozwiązaniom. Niestety, to najgorsze wybrane narzędzie.
12:45
Teraz rozpoczyna się dyskusja radnych. Kazimierz Czekaj, radny PO, apeluje do prezydenta Majchrowskiego, by dozbroić magistrale gazowe w tzw. obwarzanku krakowskim, ponieważ operator jest "dość toporny w tych sprawach". Jacek Majchrowski odpowiada, że są gminy, w których dostęp do gazu wynosi 3% (m.in. Skała), a są takie, które są zapoatrzone w 90%. W kazdym razie zapowiada działania.
12:44
Prezydent Majchrowski: - Mamy też program odbioru trawy i liści - to program ekologiczny, dzięki któremu ludzie już nie palą odpadów. Warto o tym pamietać.
12:39
Prezydent Majchrowski: - Chciałem się odnieść do pana Kozłowskiego. Jeśli chodzi o te 8 lat zaniechań, to chciałem zwrócić uwagę, że budujemy sieć ciepłowniczą, kupujemy nowoczesny tabor i podejmujemy działania, które są od nas zależne. Natomiast co 4 lata ja wręczam parlamentarzystom propozycje zmian. Niektóre rzeczy nie są możliwe do zrealzowania przez sejmik ani radę miasta. Ale teraz mam nadzieję, że  w ramach dobrej zmiany, zmieni się to i będziemy mieć jakiekolwiek narzędzia oraz np. obwodnicę Krakowa.
12:37
- Jest też ważna sprawa związana z komunikacją miejską - zbiorową i indywidualną. Oczekiwałbym działań w tej materii - Andrzej Domagała, PSL.
12:35
Adam Domagała, przewodniczący klubu PSL: - Jesteśmy w koalicji zdrowego rozsądku i czystego powietrza. Widzieliśmy, że przez ostatnie dwa lata dużo zrobiono w Krakowie. Musimy mocniej skupić się na tym, aby pokazać mieszkańcom Krakowa, że funkcjonują dopłaty itd.
12:33
Witold Kozłowski, przewodniczący klubu radnych PiS:- Musimy mieć świadomość, że można było więcej niż zrobiono, ale musiała być wola i determinacja do działania. Można było osiągnąć wiele więcej niż tylko ograniczać emisję lokalną. Ale my nie będziemy przeszkadzać w podejmowanych działaniach, ale też nie podejmiemy rękę za tym, by zaataowować najuboższych, bo to oni korzystają z takich źródeł ogrzewania. Nie chcemy wylać dziecka z kąpielą - nie chcemy odsunąć nowoczesnych technik spalania drewna. Bo gdzieś indziej w Europie się da, u nas nie?
12:31
Witold Kozłowski, przewodniczący klubu radnych PiS: - Gdyby z taką energią, jak do tej uchwały przystąpiono 8 lat temu, to możnaby te wszystie rzeczy zrobić już 8 lat temu. Wtedy nie było zanieczyszczeń?
12:27
Witold Kozłowski, przewodniczący klubu radnych PiS: - Może to być decyzja historyczna, być może. Zobaczymy, jak to historia oceni. Jak tu wszyscy jesteśmy, to jesteśmy za tym, aby nikt nie jest za tym, by się truć zanieczyszczeniami z powietrza. Ciężko też znaleźć przeciwników działań, które obniżą stężenia pyłów. Więc ogólnie się zgadzamy. Natomiast jest tak, że jeżeli są wątplwiości, to dotyczą metodologii oraz narzędzi. I tutaj jest drobna różnica. Oglądałem prezentację marszałka Kozaka. Nie wiem, czyje to były badania, ale gdyby porównać emisję komunikacyjną z emisją napływową czy przemysłową, to emisja lokalna była niższa. W jednym tylko przypadku przekraczała 50%. Zmierzam do tego, że my popieramy podejmowanie działań rozumianych bardzo szeroko i wielokierunkowo, ponieważ nie wszystko sprawadza się do zanieczyszczeń z emisji lokalnej.
12:27
Klub PO za uchwałą.
12:21
- To jest decyzja zdroworozsądkowa. Decyzja o podjęciu uchwały wynika z tego, że ludzie chcą, abyśmy w ten sposób działali - mówi Grzegorz Lipiec.
12:18
Wicemarszałek Grzegorz Lipiec w imieniu klubu PO w sejmiku: - Wszystko już zostało powiedziane i trudno się z tym nie zgodzić, również z żartem prezydenta Majchrowskiego. Płuca krakowian nie mają barw partyjnych. Każdy oddycha i żyje w Krakowie. Nasz dzieci chorują i wiemy doskonale, że jedną z najważniejszych przyczyn jest właśnie smog. O dzieci trzeba zadbać.
12:13
- Nie podejmujemy teraz uchwał ws. gmin wokół Krakowa. Ale mogę zadeklarować, że będzie się to odbywało podobnie jak w Krakowie. Będziemy edukować, by mieszkańcy zrozumieli problem, zrozumieli czego dotyka istota sprawy i uzmysłowili sobie, że zagrożenie jest poważne dla naszego zdrowia i życia. Mamy też narzędzie, które zostało przygotowane przez urząd marszałkowski, czyli program LIFE, który kierowany jest do mieszkańców województwa. Mamy też problem, bo to był najlepszy program w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy z niego dumni, może on nam pomóc. Mamy 70 mln złotych na to, by zatrudnić ekodoradców, edukować, szukać rozwiązań. Program jest jednak zagrożony, ponieważ od miesiąca nie możemy się doczekać na decyzję rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. A oni powinni dołożyć 20 mln złotych. Apeluję do rady nadzorczej, aby przestał czekać, bo to będzie z wielką szkodą i będzie wstydem dla Polski, że przez politykę stracimy ten program.
12:11
Marszałek Jack Krupa, PO: - Patrzy na nas cała Polska. Widzi, że działamy roztropnie, bo mamy narzędzia do ochrony najuboższych.
12:07
Marszałek Jacek Krupa PO przypomina o tym, jak w latach 80., wybuchły protesty ws. działalności huty aluminium w Skawinie. - Nie tylko mieszkańcy miast, ale również sami pracownicy huty zarządali likwidacji huty. Dziś już nie mówimy o fluorze w powietrzu. To była decyzja historyczna. Być może za 4-5 lat nikt już nie będzie mówił o pyłach zawieszonych. Tamta władza ugieła się pod presją społeczeństwa, my działamy z mandatu społecznego - zgodnie z ich oczekiwaniami.
12:02
11:58

Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta Krakowa: - Jako miasto wydaliśmy od 1995 roku ponad 1 mld złotych na walkę ze smogiem. To, co jednak udało nam się zrobić przez ostatnie kilkanaście lat, musimy zrobić w ciągu najbliższych 5.

11:56

Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta Krakowa: - To, co dziś robimy, to sygnał, że trzeba się zabrać za ten problem. Wiele samorządów czeka na decyzję z Małopolski, żeby później powoływać się na nasz przykład.

11:53

Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta Krakowa: - Dzięki naszym wpspólnym staraniom, udało się przeforoswać zmianę ustawy i dzięki temu podjęcie nowej uchwały antysmogowej. Chcemy jeszcze raz poprosić o to, byście tę uchwałę podjęli, bo tylko takie rozwiązanie zabezpieczy nas przez wszystkimi ryzykami, również prawnymi. Mam ze sobą rezolucją rady miasta, w której zwracamy się o wprowadzenie zakazu używania nieekologicznych paliw.

11:51
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski: - Sądzę, że ta uchwała będzie miała wymiar historyczny dla mieszkańców Krakowa. Jeśli mogę jeszcze coś podpowiedzieć, to to, aby zająć się problemem zanieczyszczenia, które do nas napływa. Wiem, że to skomplikowane i miejscowości, z których smog dopływa nie mają sieci ciepłowniczej, ale mają sieć gazowniczą. Warto to rozważyć.
11:50
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski: - Ten temat jest trudno i poważny. Zajęliśmy się tym problemem i zostaliśmy ochrzczeni miastem najbardziej zanieczyszczonym. Prawda jest taka, że robimy najwięcej i zamierzamy to kontynuować.
11:49
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na mównicy. - Muszę powiedzieć, że powinienem zacząć od dowcipu. W latach 70., na placu Czerwonym aresztowano grupę rozdającą ulotki. Okazało się, że rozdawali czyste kartki. Na pytanie, dlaczego tak robicie, odpowiadają: po co pisać, jak wszyscy wiedzą.
11:46
Wicemarszałek Wojciech Kozak przypomina o Lokalnym Programie Osłonowym. Jednak nie cieszy się on zbyt dużym zainteresowaniem. Więcej nt. tego tematu TUTAJ.
11:42
Wicemarszałek Wojciech Kozak, PSL: - Kominki również muszą być objęte zakazem, ponieważ istnieje zagrożenie, że będą wykorzytywane jako główne źródła ogrzewania.

11:38
Jeśli uchwała przejdzie, będzie można używać jedynie gazu oraz lekkiego oleju opałowego.
11:30
Wicemarszałek Wojciech Kozak, PSL: Musimy obniżyć udział komunikacji samochodowej w Krakowie. Dziękuję władzom Krakowa, że w dni, gdy smog jest największy, wprowadzili darmową komunikację miejską.
11:24
Wicemarszałek Wojciech Kozak, PSL przedstawia projekt uchwały antysmogowej. - W 2013 roku szeroka dyskusja, konsultacje, wprowadził nas w tajniki zagrożenia zdrowia i życia przez zanieczyszczenia powietrza. Mamy tragiczne liczby - 4 tys. osób może umrzeć z powodu zatrutego powietrza. Z jednej strony słyszałem, że kominki jako element dziedzictwa kulturowego muszą być wyjęte spod zakazu - my pokazujemy, jak to dziedzictwo dym z kominków niszczy.
11:24
Na sali jest już prezydent Jacek Majchrowski.
11:21
Kazimierz Barczyk: Proponują, aby tak jak dwa lata temu prowadzić dyskusję w trybie: przedstawienie projektu uchwały, wystąpienie prezydenta Jacka Majchrowskiego, później głos zabierze marszałek Krupa. Następnie radni i eksperci. M.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
11:20
Rozpoczynamy dyskusję na temat podjęcia uchwały ws. zakazu używania paliw stałych w Krakowie.
11:18
Członek zarządu województwa Małopolskiego:
11:15
Obecnie radni mają czas na składanie interpelacji.
11:08
Rozpoczynamy sesję.
11:01
Działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego nie kryją zdenerwowania, ale są dobrej myśli.
10:57
Radny Kazimierz Barczyk poinformował nas również, że powoli kończy się komisja środowiska. Po jej zakończeniu sesja powinna się rozpocząć.
10:51
Na sesji obecni są przedstawicieli rady miasta Krakowa oraz doradca prezydenta ds. powietrza.  To również z racji tego, że sejmik będzie wzywał władze miasta do zdecydowanych i kompleksowych działań, które mają ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.

10:49
10:46
W kuluarach słychać głosy, że uchwała zostanie przegłosowana. Wciąż jednak czekamy na rozpoczęcie sesji.
10:40
Witold Liguziński, prawnik: - Mogę jasno powiedzieć: o taką uchwałę walczyliśmy.
Tymsamym, jeśli uchwała zostanie przegłosowana w takim kształcie jak w projekcie,prawnik nie zapowiada skargi.
10:12
Grzegorz Lipiec zapowiada poparcie:

09:59
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymają się od głosu.
09:58

O ile można się spodziewać, że radni PO i PSL zagłosują za podjęciem uchwały, tak niepewne jest stanowisko PiS w tej sprawie. Na sesji obecny ma być również Witold Liguziński, który będzie się bacznie przyglądał ustanawianemu prawu. Przypomnijmy, że to właśnie on skutecznie zaskarżył poprzednią uchwałę antysmogową.