„Damę z gronostajem” odwiedziło 13 tys. osób

Otwarcie Muzeum XX. Czartoryskich w grudniu 2019 r. fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

13 tysięcy osób obejrzało ekspozycję w odnowionym Muzeum Książąt Czartoryskich – poinformowali pracownicy Muzeum Narodowego.

Jak mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego, instytucja cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, którzy chcą podziwiać „Damę z gronostajem”, jak i mieszkańców Krakowa, ciekawych wyglądu pałacu po remoncie.

– Chętnych jest tak dużo, że zdecydowaliśmy się zwiększyć pulę biletów. Od 9 stycznia na każdy termin w kasie i rezerwacji dostępnych jest pięć biletów więcej. Wcześniej limit zwiedzających, którzy jednocześnie mogli wejść na ekspozycję wynosił piętnaście osób, więc jest to wzrost o 1/3 – informuje Szczerski.

W Muzeum Książąt Czartoryskich, inaczej niż jest to w pozostałych oddziałach MNK, bilety obowiązują na konkretną datę i godzinę, a ich ilość na każdy termin wizyty jest ograniczona. Warto więc zaopatrzyć się w bilety z wyprzedzeniem. Można je kupić w kasie Muzeum Książąt Czartoryskich lub online na stronie bilety.mnk.pl. W ubiegłym tygodniu ruszyła także telefoniczna i mailowa możliwość rezerwacji biletów dla osób indywidualnych.

– To nowe muzeum, więc wnikliwie przyglądamy się jego działaniu i wprowadzamy zmiany korzystne dla naszych gości, cenne są też sugestie naszych zwiedzających. Do tej pory rezerwacje przyjmowane były tylko dla grup zorganizowanych, a teraz bilet przez telefon może zarezerwować każdy. Zależy nam na tym, by osoby, które nie mają możliwości zakupu biletu za pośrednictwem strony internetowej, też miały pewność zobaczenia ekspozycji. Szczególnie, że czasami przyjeżdżają do nas, pokonując setki kilometrów – wyjaśnia dyrektor MNK.

Rezerwację należy jednak odebrać w kasie Muzeum najpóźniej 15 minut przed zaplanowaną godziną zwiedzania. W innym wypadku bilety zostaną automatycznie anulowane, a możliwość ich zakupu będą miały kolejne osoby.

To jednak nie koniec zmian! Już od 9 lutego zwiększy się częstotliwość wstępu do Muzeum dla osób indywidualnych - kolejne grupy zwiedzających będą wchodzić nie co 15 minut, ale co 10.

– Celem wszystkich tych działań jest otwarcie szerzej drzwi do Muzeum Książąt Czartoryskich. Nie możemy całkowicie zrezygnować z limitów, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i komfortu zwiedzania. Chcemy, żeby każdy miał możliwość spokojnego poznawania obiektów z kolekcji czy podziwiania portretu Izabeli Czartoryskiej lub obrazów Leonarda, Rembrandta – dodaje Andrzej Szczerski.

comments powered by Disqus