Decyzja ws. listu żelaznego dla Kralki na posiedzeniu niejawnym

Sędzia Beata Górszczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Przedstawicielka krakowskiego sądu okręgowego postanowiła odnieść się do informacji dotyczycących wniosku o wydanie listu żelaznego poszukiwanej Magdalenie Kralce.

Rzecznik prasowy sędzia Beata Górszczyk potwierdziła, że od obrońców podejrzanej wpłynął wniosek. Pozwalałby on na stawianie się na przesłuchaniach, a później na rozprawach sądu z wolnej stopy. Na razie przedstawicielka sądu okręgowego nie jest w stanie powiedzieć, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, czy negatywnie.

– Dopiero został wylosowany sędzia do rozpatrzenia wniosku. Musi się on zapoznać ze wszystkimi materiałami i na posiedzeniu niejawnym zostanie wydana decyzja – informuje Beata Górszczyk.

Rzeczniczka sądu okręgowego dodała, że to nie jest pierwszy wniosek. Dokumenty wpłynęły w grudniu 2018 roku. Wniosek nie został uwzględniony. Zawiniły braki formalne, a dodatkowo sąd nie był przekonany, czy tego typu środek zapobiegawczy odpowiednio zabezpieczy tok postępowania.

21 sierpnia został wydany list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania za Magdaleną Kralką. 30-latka po aresztowaniu liderów zorganizowanej grupy przestępczej identyfikującej się z Cracovią miała zarządzać jej dalszymi działaniami. Kralka jest również podejrzana o przemyt do kraju 5,5 tony marihuany i 120 kg kokainy o łącznej wartości blisko 100 mln złotych.