Deweloperzy wybudowali już ponad 1000 mieszkań na wynajem w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkania na wynajem instytucjonalny (PRS) to coraz częstsza forma inwestycji realizowana przez duże fundusze. Zamiast sprzedawać mieszkania za bajońskie sumy, wynajmuje się je singlom, młodym profesjonalistom czy parom.

Firma PwC w swoim najnowszym raporcie dotyczącym rynku PRS w Polsce szacuje, że w Krakowie liczba mieszkań na wynajem instytucjonalny (PRS) wynosi ok. 900. W budowie znajduje się kolejne 1200. Jednocześnie PwC wskazuje, że ogólna liczba mieszkań na wynajem w stolicy Małopolski to 58,5 tys., z czego PRS-y stanowią 1,5 proc.

Wydaje się, że to znikoma liczba. Biorąc jednak pod uwagę to, że w Polsce jest ok. 7 tys. mieszkań w segmencie PRS (dane z końca czerwca), Kraków staje się jednym z największych rynków. Do tego dochodzi Warszawa (3,5 tys.) i Wrocław (1,1 tys.).

Na koniec czerwca w budowie znajdowało się 12 tys. mieszkań na wynajem. Inwestorzy zapowiadają, że do 2028 roku liczba lokali typu PRS wzrośnie jeszcze o 44 tys. Obecnie największymi graczami na tym rynku w Polsce są Resi4Rent (Echo Investment), Heimstaden i PFRN.

„W najbliższej przyszłości spodziewany jest duży napływ lokali”

Mieszkania na wynajem instytucjonalny w Krakowie znajdują się w rękach kilku podmiotów. Są to: Catella (293 szt.), PFRN (251 szt.), Zeitgeist (157 szt.), Resi4Rent (149 szt.) i Van der Vorm (36 szt.).

W I poł. roku w budowie znajdowało się tutaj ponad 1200 jednostek. Połowa z nich ma zostać dostarczona dla Heimstaden w Nowych Czyżynach i być zarządzana przez Leach & McGuire (początek najmu planowany na I kwartał 2023 roku). Pozostałe inwestycje PRS w budowie dotyczą Resi4Rent (387), AFI Europe (132) i Atrium Real Estate (109).

– Spodziewamy się, że PRS w Polsce zostanie i będzie się rozwijał. Połączona wiedza inwestorów krajowych i zagranicznych przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego. Polska ma silną gospodarkę, wysoko wykształconą młodą siłę roboczą i będzie nadal umacniać swoją pozycję na rynku UE. Przyszli najemcy, którzy mocno wierzą w elastyczność, jakość i uważają mieszkanie bardziej za usługę, a nie za finansowy kamień milowy, czekają na mieszkanie do wynajęcia – komentuje prezes Van der Vorm Polska René Voortmeijer.

News will be here