Do alei Kongresowej dołączyło kolejne drzewo. To pamiątka po kongresie OWHC

fot. NG
W alei Kongresowej przebiegającej wzdłuż ul. Monte Cassino zasadzono kolejne drzewo. To pamiątka po kongresie OWHC.

Do sąsiadującej z Centrum Kongresowym Ice Kraków alei we wtorek dołączył kolejny platan klonolistny. Drzewo upamiętnia odbywający się w naszym mieście 15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa.

– Przyjęło się już, że każdy odbywający się w Ice Kraków kongres, oprócz materialnej wartości, jaką są zdjęcia czy publikacje pokongresowe, zostaje upamiętniony poprzez posadzenie drzewa – powiedział Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa.

Kongres OWHC po raz pierwszy został zorganizowany w Europie Środkowo-Wschodniej. Udział w wydarzeniu biorą delegaci z całego świata, m.in. prezydenci miast, dyrektorzy międzynarodowych centrów kultury i eksperci w dziedzinie zarządzania dziedzictwem kulturowym. Wydarzenie odbywa się od 2 do 5 czerwca.

Jest zielono

Do tej pory w alei Kongresowej posadzono prawie 20 drzew. Pierwsze z nich zostało zasadzone w 2017 roku, z okazji odbywającej się w Ice Kraków 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przy każdym z drzew widnieje tabliczka z informacją o kongresie, z którym jest związane. Aleja Kongresowa to inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego i Zarządu Zieleni Miejskiej.

Dlaczego wybór padł na platany klonolistne? To drzewa o charakterze ozdobnym, które pomagają w walce z zanieczyszczeniami i są odporne na miejskie warunki.

comments powered by Disqus