Do Bronowic szybciej i ciszej [VIDEO]

Ulica Królewska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum
Tramwaje szybciej pokonują trasę do Bronowic, poprawiły się parametry akustyczne, kierowcy nie narzekają na nawierzchnię – to tylko niektóre efekty remontu ulic Karmelickiej, Królewskiej, Podchorążych oraz Bronowickiej.

Gruntowna modernizacja dwukilometrowego odcinka torowiska tramwajowego od placu Inwalidów do pętli Bronowice kosztowała ponad 77 milionów złotych. Remont przeszła także ulica Karmelicka, na odcinku od skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów aż po wylot ulicy Garbarskiej. To zadanie pochłonęło blisko 16 milionów złotych.

– Chcieliśmy, aby te dwie inwestycje przyniosły poprawę komfortu życia krakowian, zarówno tych podróżujących tramwajem do Bronowic, jak i mieszkańców pobliskich bloków i kamienic – mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Redukcja hałasu tramwajowego

Jednym z kluczowych aspektów wziętych pod uwagę przez projektantów był problem hałasu. Normy ministerialne określają, że w tzw. strefie śródmiejskiej hałas w ciągu dnia nie może przekraczać 68 db (dla przykładu podobny poziom natężenia dźwięku panuje we wnętrzu głośnej restauracji). Inne wytyczne są dla godzin nocnych – wtedy poziom hałasu nie może przekraczać 60 db.

W badaniach akustycznych przeprowadzonych dla całego miasta w 2017 roku można wyczytać, że w rejonie skrzyżowania ulicy Królewskiej z aleją Kijowską hałas drogowy dochodził do 70 decybeli. – Stąd nasza decyzja, aby przy przebudowie ciągu tramwajowo-drogowego zastosować najnowocześniejsze techniki redukcji hałasu – mówi Janina Pokrywa, zastępca dyrektora ZDMK ds. dróg.

Projektanci skupili się na dwóch najważniejszych kwestiach: aspekcie tramwajowym oraz drogowym. W ramach pierwszego zalecili stosowanie: smarownic (dzięki temu nie mamy już do czynienia z charakterystycznym piskiem podczas pokonywania łuków przez tramwaj) oraz specjalnych mat wibroizolacyjnych, które tłumią drgania i dzięki temu nie przedostają się do okolicznych budynków.

– Torowisko jest również całkowicie nowe, co powoduje, że przejeżdżający tramwaj znacznie ciszej pokonuje trasę. To ma duże znaczenie dla pasażerów komunikacji miejskiej oraz mieszkańców – tłumaczy Janina Pokrywa.

Teraz torowisko ma być na bieżąco utrzymywane. Wykonywane będzie m.in. minimum raz na trzy lata szlifowanie torowiska. To pozwoli usunąć minimalne nierówności na szynach, które tworzą się podczas regularnego użytkowania szyn.

Już teraz specjaliści zajmujący się na co dzień badaniem emisji hałasu potwierdzają, że remont przyniósł spodziewane efekty. – Analiza porównawcza wyników badań po zakończeniu inwestycji wykazała znaczne obniżenie zarówno poziomu hałasu, jak i wibracji generowanych podczas ruchu tramwajów – informuje Piotr Nowak z Laboratorium Multilab.

Dodaje, że w zależności od lokalizacji punktu pomiarowego redukcja drgań wyniosła od 50 do ponad 80 procent, a zarejestrowany poziom hałasu emitowanego przez tramwaje obniżył się średnio o prawie 3 db i nie przekraczał maksymalnych granicznych wartości dopuszczalnych określonych w ministerialnych rozporządzeniach.

Szybciej po modernizacji

Po remoncie ulicy Karmelickiej, Królewskiej, Podchorążych oraz Bronowickiej na czasie przejazdu uzyskali pasażerowie komunikacji miejskiej. Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK mówi, że pojazdy miejskiego przewoźnika nie muszą już na prostych odcinkach zwalniać do 10 czy 20 km/h.

Potwierdzenie znajdziemy też w rozkładzie jazdy, jeśli porównamy obecną rozpiskę do tej z 2017 roku, sprzed remontu. Tramwaj linii nr 4 jadący w kierunku centrum miasta o godzinie 14:58 miał znajdować się na przystanku Bronowice, a o godzinie 15:06 na placu Inwalidów, a o 15:10 pod Teatrem Bagatelą. Czas podróży wynosił rozkładowo 12 minut.

Teraz ten czas udało się zredukować w rozkładach jazdy do 11 minut. Najwięcej pasażerowie komunikacji miejskiej zyskali na remoncie odcinka pomiędzy placem Inwalidów a Teatrem Bagatelą. Wcześniej ten fragment pokonywali o minutę dłużej.

Drogi

Poprawę komfortu użytkowania odczują na pewno kierowcy samochodów. Jeszcze w 2018 roku nawierzchnia na ulicy Królewskiej, Podchorążych czy Bronowickiej pozostawiała wiele do życzenia. Jezdnie były w złym stanie technicznym (pęknięcia asfaltu, koleiny oraz ubytki).

– Podczas remontu zastosowaliśmy specjalistyczną warstwę ścieralną mastyksowo-grysową, dzięki której można zredukować hałas o 3 db – mówi zastępca dyrektora ZDMK.

comments powered by Disqus