Do rana cztery tysiące wniosków o Kartę Krakowską

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do dzisiejszego poranka krakowianie złożyli już prawie cztery tysiące wniosków o wydanie Karty Krakowskiej. Dzięki niej będzie można od 1 sierpnia jeździć komunikacją miejską z 20-procentową zniżką. Składanie wniosku nie jest trudne, ale warto uważać na pułapki.

Wniosek o Kartę Krakowską można składać od 1 lipca. Miasto zachęca, by robić to przez internet, za pośrednictwem strony kk.krakow.pl. W okienku po prawej stronie musimy najpierw zarejestrować swoje konto, a następnie wypełnić formularz, w którym m.in. wybieramy, czy chcemy otrzymać zupełnie nową Kartę Krakowską, czy wolimy wgrać ją na używaną dotychczas kartę np. legitymację studencką. Można też całkowicie zrezygnować z wersji plastikowej i wybrać elektroniczną.

Później przyjdziesz, później dostaniesz

– Według danych z okolic godziny 9.00, czyli po nieco ponad dobie zbierania wniosków, mieliśmy ich prawie cztery tysiące – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK. W niedzielę przez pewien czas pojawiały się problemy techniczne i linki aktywacyjne przychodziły z opóźnieniem. Teraz zatorów już nie ma i proces przebywa bez zakłóceń.

MPK do obsługi Karty Krakowskiej zatrudniło nowe osoby. To ogromne przedsięwzięcie, biorąc pod uwagę liczbę kart, jakie trzeba będzie w najbliższym czasie wydać. Jak jednak tłumaczy Marek Gancarczyk, nie ma daty granicznej, do której należy złożyć wniosek. Osoby, które zrobią to później, po prostu później uzyskają prawo do zniżki. Nie ma jednak pewności, czy w ostatnich dniach lipca liczba wniosków znacząco nie wzrośnie.

Przez internet szybciej

Na rozpatrzenie wniosku MPK ma 30 dni. W miarę możliwości będzie się to działo szybciej. – Większość osób, które od wczoraj złożyły wnioski drogą elektroniczną, już ma nadane uprawnienia – mówi Marek Gancarczyk.

Ruch zwiększył się już też w punktach stacjonarnych, choć nie ma takich tłumów, jakie można na początku października obserwować przed Punktami Sprzedaży Biletów MPK. Wnioski można składać we wszystkich takich punktach, ale też w urzędach czy bibliotekach. – Ciągle jednak zachęcamy do składania wniosków przez internet. To zajmuje tylko chwilę, system podpowiada, co wpisać w rubryki. Nie trzeba wychodzić z domu ani stać w kolejce – zachęca Marek Gancarczyk.

Legitymacje UJ bez dostępu

Choć wypełnienie formularza faktycznie nie jest trudne, po drodze mogą pojawić się niespodzianki. Warto np. wiedzieć, że Karta Krakowska musi mieć zdjęcie. To oznacza po pierwsze, że nie wgramy jej na swoją starą Krakowską Kartę Miejską, jeśli ta została wydana według starego wzoru, jeszcze bez zdjęcia. Z kolei jeśli wyrabiamy nową kartę, musimy wgrać w formularzu zdjęcie, które spełnia określone wymagania – musi to być zdjęcie legitymacyjne, na jasnym tle, z wyraźnie widoczną twarzą.

Niemiła niespodzianka czeka studentów największej krakowskiej uczelni. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, przynajmniej na razie, nie mogą wgrać Karty Krakowskiej na swoje legitymacje. – Od strony technicznej jesteśmy w pełni przygotowani i nasze legitymacje też będą miały możliwość wgrania Karty Krakowskiej – zapewnia Adam Koprowski z biura prasowego UJ.

Warto też pamiętać, że przed zakupem biletu ze zniżką (co będzie możliwe od 1 sierpnia), trzeba swoją Kartę Krakowską aktywować. Można to zrobić w automatach na przystankach. O tym, jakie zmiany nastąpiły w automatach KKM w związku z wprowadzeniem zniżek, napiszemy szerzej jeszcze w tym tygodniu.

comments powered by Disqus