Dopłaty do żłobków wyższe o ponad 5 milionów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 13,5 miliona złotych z miejskiego budżetu zostanie przekazane w 2017 roku na dopłaty do pobytu dzieci w niepublicznych żłobkach. To rekordowa kwota w historii Krakowa. W tym roku trafi na ten cel o 5 mln 366 tys. zł więcej niż w 2016 roku i o 13 mln zł więcej niż pięć lat temu, kiedy po raz pierwszy urzędnicy zdecydowali o dofinansowaniu dla prywatnych placówek zajmujących się opieką nad najmłodszymi.

Władze Krakowa szacują, że z dofinansowania skorzystają rodzice ponad 3,5 tys. dzieci, którzy zapisują dzieci do prywatnych żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów.  Pieniądze trafią do placówek, które złożyły odpowiedni wniosek do 18 stycznia 2017 roku. Na liście znalazły się 134 żłobki i kluby dziecięce oraz 18 opiekunów dziennych.

Więcej miejskich pieniędzy na dofinansowanie pobytu w żłobkach oznacza mniejsze obciążenie domowych budżetów pracujących rodziców. Z dopłat skorzystają Ci, którym nie udało się znaleźć miejsca dla dzieci w jednym z 22 żłobków samorządowych, które zapewniają ok. 2 tys. 350 miejsc. Dostęp do opieki w samorządowej placówce nie jest łatwy, ponieważ pierwszeństwo mają tam maluchy z rodzin wielodzietnych. O zapisie do samorządowego żłobka decyduje także kolejność zgłoszeń. Dla rodziców jedynaka prywatny żłobek często jest najlepszym rozwiązaniem. Jak podkreśla Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa, w mieście powstaje coraz więcej placówek prywatnych, dlatego rosną także kwoty przeznaczane na dopłaty z miejskiego budżetu.

Ile zaoszczędzimy dzięki dofinansowaniu na pobyt w żłobku?

Do każdej godziny, którą spędzi nasze dziecko w jednej ze 134 prywatnych placówek w Krakowie miasto dopłaca 1,70 zł. Dofinansowanie wypłacane jest bez względu na obecność dziecka w placówce (również za dni w których z powodu choroby dziecko nie było objęte opieką) i niezależnie od miejsca zamieszkania dziecka. Bez dofinansowania za pobyt dziecka w prywatnym żłobku zapłacilibyśmy średnio ok. 1200 zł. – Jeżeli przy takiej miesięcznej opłacie założymy, że dziecko objęte jest opieką przez 10 godzin dziennie we wszystkie dni robocze w miesiącu, możemy zaoszczędzić nawet 357 złotych – wylicza Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa.

Choć dofinansowanie opłat w niepublicznym żłobku nie należy do obowiązkowych punktów w krakowskim budżecie, to władze stolicy Małopolski wspierają młodych rodziców nieprzerwanie od 2012 roku. Wtedy w budżecie znalazły się pieniądze na dofinansowanie dla 230 miejsc. Teraz dotacja obejmie ponad 15 razy więcej, czyli ponad 3500 miejsc.

Czy warto zapisać dziecko do żłobka w Krakowie?

Pani Małgorzata, mama 3-letniego Mateusza z Krakowa w ubiegłych latach próbowała zapisać swojego synka do trzech samorządowych żłobków. Nie udało się jednak znaleźć dla niego miejsca na liście. Wybrała więc prywatną placówkę i przekonuje, że żłobek to dobre rozwiązanie. – Oboje z mężem pracujemy, więc musieliśmy podjąć taką decyzję, ale jej nie żałujemy. Dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta za pobyt syna w żłobku płaciliśmy ok. 900 złotych miesięcznie. Opieka jest bardzo dobra. Mateusz bardzo chętnie chodził do żłobka i nawiązał tam liczne przyjaźnie – przyznaje mama trzylatka.