Drążenie miasta. Wielkie święto Rynku Podziemnego

Rynek Podziemny (Archiwum) fot. LoveKraków.pl

Już we wtorek rozpocznie się Święto Rynku Podziemnego – „Drążenie miasta. Woda”. Wydarzenie potrwa do 29 stycznia, a w jego ramach odbędą się wykłady, spotkania i spacery.

– Cykl „Drążenie miasta” w swojej kilkuletniej historii zdążył już zyskać szerokie grono wielbicieli. Dotychczas rozpracowywaliśmy dzieje krakowskiego rynku pod kątem takich zagadnień jak architektura, dźwięk, ruch i symbol. Program cyklu w kolejnych latach będzie się skupiać wokół żywiołów obecnych w średniowieczu na Rynku i w całym Krakowie – przyznaje Anna Kandzior-Zug z Działu Promocji i Marketingu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Koncepcja świata jako zbioru żywiołów była znana już pierwszym filozofom antycznej Grecji i została przejęta przez świat średniowieczny.

– Pierwszą prezentowaną siłą przyrody będzie woda i jej rola w wiekach średnich – ta życiodajna, ożywcza, oczyszczająca, okiełznana, ale także ta groźna, niszczycielska, mityczna – informuje Kandzior-Zug.

W programie trwającego niemal przez cały styczeń święta Rynku Podziemnego znalazły się wykłady naukowe (wtorki o godz. 17.30), spotkanie i warsztaty dla rodzin oraz spacer miejski. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Szczegółowy program:

OTWARTE WYKŁADY WTORKOWE

Wykłady odbywają się w oddziale Rynek Podziemny o godz. 17:30.

8 stycznia – WODOCIĄG. Woda w mieście (dr Robert Wierzbicki)

15 stycznia – RZEMIOSŁO/TRANSPORT. Browarnictwo w średniowiecznym Krakowie (dr Sławomir Dryja)

22 stycznia – KLĘSKI ŻYWIOŁOWE. Kraków – miasto założone w wodzie (Joanna Chrostek)

29 stycznia – HIGIENA. Czystość i brud w średniowieczu (dr Magdalena Łanuszka)

SPOTKANIA SOBOTNIE

12 stycznia – MOSTY KRAKOWA NA WIŚLE, spacer prowadzi Dominik Lulewicz (miejsce zbiórki: przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem, Bulwar Czerwieński, godz.11.00)

19 stycznia – LEGENDY KRAKOWSKIE O WODNEJ TEMATYCE, czyta Zbigniew Kozłowski, spotkanie dla dzieci i dorosłych (Oddział Rynek Podziemny godz. 19.00) - obowiązuje rezerwacja miejsc w COZ (tel. 12 426 50 60)

NIEDZIELA DZIECI

27 stycznia – WODA W LEGENDACH KRAKOWSKICH. WOKÓŁ WISŁY, warsztaty dla dzieci i rodziców (Oddział Rynek Podziemny, godz. 11.00)- obowiązuje rezerwacja miejsc w COZ (tel. 12 426 50 60)

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus