Dwa tygodnie, by wygrać miliony

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zostały już tylko dwa tygodnie na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. To, gdzie złożymy zeznanie, wpłynie na to, gdzie trafią pieniądze z naszego podatku. W Krakowie wpływy z PIT-ów to aż 25 procent wszystkich dochodów miasta. Zobaczcie, co możemy na tym zyskać.

Co roku z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do budżetu miasta wpływa około miliard złotych. Każda osoba wskazana w zeznaniu podatkowym, pozwala na odprowadzenie do miejskiej kasy około 2250 zł. Mimo że jest to szansa na stałe zwiększenie dochodu miasta, które przyczyni się do pokrycia kosztów związanych m.in. z kolejnymi inwestycjami, nie wszyscy zdecydowali się na ten ruch.

Tyle można zdziałać

Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, zwraca uwagę, że przynajmniej 100 tys. osób potencjalnie przebywających w naszym mieście odprowadza podatki gdzie indziej. To sprawia, że co roku ucieka nam sprzed nosa ponad 200 mln zł. Dla porównania, koszt przebudowy całego torowiska do Bronowic to około 70 mln zł, a zupełnie nowa ulica Krakowska kosztować będzie ok. 45 mln zł.

Wydaje się, że do decyzji o płaceniu PIT-a w Krakowie zachęcać specjalnie nie trzeba – rozwój infrastruktury miejskiej, drogowej, miejsc do rekreacji czy wydarzeń kulturalnych na terenie całego miasta, wydają się wystarczającą kartą przetargową.

W ubiegłym roku udało się namówić 21 tys. nowych podatników, co pozwoliło dołożyć do budżetu dodatkowe 47 mln zł. Kraków wyprzedził pod tym względem pozostałe duże miasta, osiągając 10-procentowy wzrost.

Strategicznie istotne

– Kraków jest miastem specyficznym, w którym aż pięćdziesiąt procent podatku trafia do kasy miasta – mówi Bogusław Kośmider. – Tym samym mamy do czynienia z największym składnikiem budżetu, większym niż choćby dotacje na edukacje, podatek administracyjny czy subwencje oświatowe. To, jak sobie z nim poradzimy ma zatem ogromny wpływ na bezpieczeństwo finansowe i możliwość realizowania inwestycji. Co ważne jest to stabilny i bezpieczny dochód, którego nie dotykają negatywne zmiany – podkreśla przewodniczący.

Tylko jeden formularz

Na dokonanie rozliczenia mamy czas do końca kwietnia. Nie jest też więc za późno na zmianę urzędu skarbowego – oczywiście na krakowski. Wystarczy wypełnić formularz ZAP-3, dostępny m.in. na stronie Ministerstwa Finansów, zanieść do odpowiedniego urzędu lub wysłać pocztą.

comments powered by Disqus