Dzielnice zaangażowane w Budżet Obywatelski

Prawie we wszystkich dzielnicach odbyły się lub jeszcze odbędą spotkania poświęcone Budżetowi Obywatelskiemu. Radni sami zgłaszają też swoje projekty lub pomagają w promocji BO i składaniu wniosków. Jest o co walczyć, bo kwoty do rozdysponowania są o wiele wyższe niż w poprzednich edycjach.

W tym roku do rozdysponowania na zadania dzielnicowe będzie aż 20 milionów złotych, z 30 milionów przeznaczonych na cały Budżet Obywatelski. To rekordowe kwoty, dlatego tym razem głosowanie zapowiada się szczególnie ciekawie. O ile wcześniej zadania dzielnicowe przyciągały o wiele mniej uwagi niż te ogólnomiejskie, tym razem pojedyncze projekty mogą osiągać wartość nawet 696 tysięcy złotych (w przypadku Prądnika Białego). Łącznie do wydania będzie od prawie 739 tysięcy na Wzgórzach Krzesławickich do ponad 1,7 miliona na Prądniku Białym.

W większości przypadków maksymalne kwoty na jeden projekt wahają się od 300 do 500 tysięcy. Za takie pieniądze można już całkiem sporo zrobić. Dla przykładu, budowa siłowni na świeżym powietrzu to koszt od 100 do 250 tys. zł, plac zabaw to koszt powyżej 250 tys. zł, a za 650 tys. zł da się już wybudować wielofunkcyjne boisko. Za 600 tys. zł można wybudować tysiąc metrów kwadratowych chodnika.

Spotkania w dzielnicach

Od końca kwietnia do końca maja, a więc przez okres składania projektów, mieszkańcy mogą liczyć na pomoc zorganizowaną przez poszczególne dzielnice. W poświęconych Budżetowi Obywatelskiemu spotkaniach brali udział radni, ale też urzędnicy znający się na tematyce przygotowania i realizacji projektów.

Dobry przykład dała dzielnica Stare Miasto, gdzie zaplanowano aż osiem spotkań. Co ważne, niemal każde z nich zorganizowano w innym budynku na terenie dzielnicy – tak, by jak największa liczba mieszkańców mogła z nich skorzystać. Był i Kazimierz, i Kleparz, i rejon Plant. Radni pomyśleli o osobach z ograniczonymi możliwościami poruszania się i o niesłyszących, którym zapewniono spotkanie z tłumaczem na język migowy.

Podobne spotkania organizowane były również w innych częściach miasta. W ostatnich dniach maja można jeszcze skorzystać następujących możliwości:

DZIELNICA I STARE MIASTO

31 maja 2019 r. godz. 17.00–19.00 siedziba Rady Dzielnicy I Rynek Kleparski 4 (II piętro z windą) – konsultacje, podczas których można otrzymać pomoc w napisaniu wniosku i wprowadzeniu go do systemu.

DZIELNICA XIII PODGÓRZE

27 maja 2019 r. godz. 18.00–20.00 w siedzibie Rady Dzielnicy XIII Podgórze, Rynek Podgórski 1, pok. 12,

28 maja 2019 r. godz. 18.00–20.00 w siedzibie Rady Dzielnicy XIII Podgórze, Rynek Podgórski 1, pok. 12,

29 maja 2019 r. godz. 18.00–20.00 w siedzibie Rady Dzielnicy XIII Podgórze, Rynek Podgórski 1, pok. 12.

DZIELNICA XV MISTRZEJOWICE

27 maja 2019 r. godz. 17.30–18.30 siedziba Rady Dzielnicy XV przy ul. Miśnieńskiej 58.

Na spotkania można również umawiać się mailowo pod adresem: januszpasik[at]wp.pl

Sami składają

Niektórzy radni sami składają projekty do Budżetu Obywatelskiego. Tak będzie m.in. na Zwierzyńcu, gdzie kilku radnych będzie zachęcać mieszkańców do głosowania na swój pomysł. Promując go, roznosząc ulotki, spotykając się z mieszkańcami czy informując na Facebooku, promują też i samo głosowanie.

Jak mówi przewodniczący Szczęsny Filipiak, w dzielnicy Zwierzyniec radni przyjęli od pewnego czasu taki sposób działania, by o Budżecie Obywatelskim mówić także podczas regularnych spotkań z mieszkańcami poświęconych innym tematom. Takich okazji jest w ostatnim czasie więcej niż wcześniej. – Korzystamy z tego, że mamy na takich spotkaniach dużą frekwencję. Dzięki temu docieramy do większej liczby mieszkańców z informacjami o Budżecie Obywatelskim – stwierdza.

Dzielnice wspierają BO także poprzez promocję na swoich stronach internetowych czy w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach maja można się spodziewać wielu takich działań, by ostatnich niezdecydowanych zachęcić do złożenia wniosku.

comments powered by Disqus