Dzień dobry LoveKraków.pl.: Kazimierz chce ciszy

fot. LoveKraków.pl
W dzisiejszym wydaniu lokalnych dzienników przeczytamy m.in. o opasce, która ma pomóc wykrywać pigułkę gwałtu w napojach, a także o Kazimierzu, który boryka się z problemem hałasu i całodobowych imprez na ulicach. Sięgając po lokalne dzienniki natrafimy również na tekst o problemie odry, która znowu atakuje.

Piątek na LoveKraków.pl:

- Ostrzegamy kolejnych rywali: Wróciła efektowna Wisła

- Trwa Festiwal Pierogów na Małym Rynku [ZDJĘCIA]

- PiS podał nazwiska swoich kandydatów do Sejmu

- Huta liczy straty po wczorajszym pożarze

- Weekend w pigułce (16 - 18 sierpnia)

- Nowy dzwon w Bazylice Mariackiej [ZDJĘCIA]

- Miasto planuje trzy nowe linie tramwajowe

 

Przegląd prasy

Dziennik Polski: Odra. Kolejny problem miasta

Groźny wirus odry jest niebezpieczny dla niezaszczepionych dzieci i dorosłych. Liczba osób zarażonych wirusem stale rośnie. Chorych przybywa zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Pacjentów zarażonych wirusem odry w Małopolsce jest już 135, a ta liczba nadal wzrasta. Jak czytamy w dzienniku, powodem rosnącej liczby zachorowań jest zła profilaktyka. – Liczba tych, którzy zrezygnowali ze szczepień niestety nadal rośnie. A im więcej będziemy mieli niezaszczepionych osób, tym bardziej odra będzie się rozprzestrzeniała – mówi na łamach dziennika lek. med. Łukasz Durajski. Gdy Europa wprowadza obostrzenia, że do szkół są przyjmowane jedynie dzieci szczepione, krakowscy radni zdecydowali się, że aktualna książeczka szczepień będzie premiowana przy przyjęciach do żłobka. Jak czytamy w Dzienniku Polskim „uchwała dotycząca takich przepisów ma trafić pod obrady Rady Miasta pod koniec miesiąca”.

Gazeta Wyborcza: Trwa walka o Kazimierz

Walka o „cichy Kazimierz” dwa już pewien czas. Teraz do akcji włączają się mieszkańcy, w tym aktorka Alina Kamińska, która po dzielnicy rozwieszała klepsydry informujące o śmierci dzielnicy i plakaty w języku angielskim z prośbami do turystów, by zachowywali się ciszej. W rozmowie z „Wyborczą” Kamińska zauważa, że Kazimierz umiera na naszych oczach. Interweniowała już w tej sprawie w urzędzie miasta. – W obrębie Plant mieszka już tylko 400-500 osób, na Kazimierzu ledwie kilka tysięcy, a rocznie odpływa około tysiąca – zauważa Kamińska.

Na pytanie dziennikarki z „Wyborczej” o to, co jeszcze prócz pijanych turystów robiących co im się żywnie podoba, trapi mieszkańców, Kamińska odpowiada, że hałas. – W mieście nie zostało zrobione rzetelne mapowanie i monitorowanie hałasu – zauważa. – Inna sprawa: na naszych podwórkach wiszą klimatyzatory restauracyjne i hotelowe, które włączone są niekiedy cały dzień. Oprócz hałasu generują smród i podnoszą temperaturę na podwórzach – dodaje.

Gazeta Krakowska: Bransoletka, która wykryje pigułkę gwałtu

Troje nastolatków z Krakowa wprowadza na rynek bransoletkę LimeBand, która wykrywa pigułkę gwałtu. Jak tłumaczy jedna z inicjatorek akcji – to coś od kobiety dla kobiety. Produkt pochodzi z Niemiec i został wynaleziony przez 25-letnią Kim Eisenmann. Dzięki Dominice Sysło, Mateuszowi Żabie i Adamie Białeckim, bransoletka będzie dostępna również na polskim rynku. Jak czytamy w Gazecie Krakowskiej, wystarczy nanieść na bransoletkę kroplę napoju, by sprawdzić, czy dodano do niego pigułkę gwałtu. Jeśli pole zabarwi się na niebiesko, to oznacza, że do drinka dodano GHB, czyli niebezpieczną substancję. Opaska, ma według trojga nastolatków poprawić bezpieczeństwo zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

comments powered by Disqus