Dzień dobry LoveKraków.pl: O tym jak Kraków został wrobiony w organizację Igrzysk przez marszałka i prezydenta

fot. LoveKraków.pl

W dzisiejszym wydaniu lokalnych dzienników przeczytamy przede wszystkim o zamieszaniu wokół organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku w Krakowie. Odpowiedzialność za zbyt pochopną decyzję zrzucają na siebie na przemian władze miasta i województwa. Prócz tego o otwartym wejściu na Zakrzówek i problemach MNK z dawnym hotelem Cracovia.

Wtorek na LoveKraków.pl:

Rozpoczęły się próby obciążeniowe nowej "zakopianki" [ZDJĘCIA]

W plenerze i na scenie. Weekend pod znakiem teatru i tańca

Przygody Pana Michała

Jacek Majchrowski zabrał głos w sprawie Igrzysk

Od teraz każdy może zobaczyć renowację ołtarza Wita Stwosza [ZDJĘCIA]

Spór radnych o uchwałę w sprawie Wisły i promocji przez sport

Przegląd prasy

Dziennik Polski: Kraków wmanewrowany w organizację Igrzysk Europejskich w 2023 r.

Nikt nie bierze odpowiedzialności za to, że Kraków został wmanewrowany w organizację igrzysk. Co więcej, żadne inne miasto nie chciało się podjąć tego zadania. Pod koniec kwietnia w spotkaniu z zarządem Europejskiego Komitetu Organizacyjnego w Rzymie uczestniczyli krakowscy włodarze. Byli to m. in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent Jacek Majchrowski oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. W czasie spotkania poruszano temat kandydatury Krakowa jako organizatora wydarzenia. W maju Majchrowski wysłał pismo do Janeza Kocijancicia- szefa Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, w którym wyraził gotowość miasta do podjęcia się roli organizatora igrzysk. Obecnie prezydent zapewnia, że inicjatorem starań były władze województwa. Majchrowski przekonuje, że inicjatywa Krakowa cieszyła się poparciem Beaty Szydło, a w rozmowie z premierem Morawieckim, zaznaczył, że miasto jest gotowe aplikować o miano gospodarza igrzysk pod warunkiem uzyskania rządowych gwarancji, tak aby wydarzenie nie obciążyło budżetu miasta. Gwarancji jednak- póki co- nie ma.

Gazeta Wyborcza: Cracovia będzie kolejnym „szkieletorem”?

Zarówno ministerstwo kultury jak i Muzeum Narodowe nie mają pieniędzy i pomysłu na remont dawnego hotelu Cracovia. Miejski konserwator zaznacza, że MNK nie przedstawiła do tej pory koncepcji zagospodarowania zabytku. Hotel wykupiono ponad 2,5 roku temu od prywatnego inwestora za około 29 mln zł. Zaraz po remoncie Pałacu Czartoryskich, miała to być najważniejsza inwestycja MNK. W zabytku zaplanowano muzeum designu i architektury, a część miała zostać zagospodarowana jako magazyn MNK, dla którego zrezygnowano z pomysłu budowy owych magazynów w Nowej Hucie. Od stycznia 2017 roku, hotel Cracovia po oszacowaniu zysku z reklam i wynajmu lokali a także strat związanych z bieżącym utrzymaniem gmachu, wyszedł osiem tysięcy zł na tak zwanym „minusie”. Póki co o poważnych remontach nie ma mowy. Dyrektor Betlej informuje jedynie, że „trwają intensywne prace nad stworzeniem programu funkcjonalno- użytkowego muzeum designu w gmachu Cracovii”. Remont dawnego hotelu wyceniono na 100 mln zł ale jak zaznacza Zofia Gołubiew, była dyrektor MNK, ta kwota może być większa.

comments powered by Disqus