Dzień dobry LoveKraków.pl. Urząd musi ujawnić „wjazdówki” do strefy

Nie można utajniać listy wydanych zezwoleń na wjazd do strefy B. Urzędnicy ZDMK walczyli długo, ale NSA nakazał upublicznienie numerów rejestracyjnych. „Dziennik Polski” zapowiada następny krok.

Piątek na LoveKraków.pl:

- W ogrodzie botanicznym powstaje nowa palmiarnia [ZDJĘCIA]

- Ostatnie prace w parku Reduta

- Błaszczykowski jedzie do Lubina, Kumah z szansą na debiut

- Strajk nauczycieli w Krakowie. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się we wszystkich 122 szkołach

- Dwie matki przeszkodą do polskiego obywatelstwa

- Na Rynku Głównym pojawią się ogromne pisanki

Gazeta Wyborcza: Zabytkowa kamienica zrównana z ziemią

Rzadko zdarzają się sytuacje, by w obrębie Plant wyburzana była kamienica. Tak stało się przy ul. Na Gródku. Niewielka kamienica nie była co prawda w rejestrze zabytków, ale w gminnej ewidencji zabytków. Cztery lata temu zostało wydane pozwolenie na to, by ją wyburzyć. Nikt w niej nie mieszkał. Inwestor, który miałby w tym miejscu budować coś nowego, musiał zachować kamienny fundament z XVIII wieku. Na razie nie ma jednak pozwolenia na żaden nowy obiekt w tym miejscu.

Dziennik Polski: Urząd będzie musiał ujawnić wjazdówki

„Dziennik Polski” informuje, że wygrał w sądzie sprawę wytoczoną Zarządowi Dróg Miasta Krakowa. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał urzędnikom ujawnienie listy numerów rejestracyjnych, na które wydane zostały „wjazdówki” do strefy B. W roku 2016 wydano ok. 1300 wjazdówek, w roku 2017 – ok. 930, a w ubiegłym – ok. 900. Gazeta zamierza starać się o ujawnienie właścicieli tych pojazdów. Dotychczas często okazywało się, że do ścisłego centrum mogą wjeżdżać osoby czy przedstawiciele instytucji niezwiązanych w żaden sposób z tym rejonem, np. mających siedzibę poza Krakowem.

Gazeta Krakowska: Wsparcie dla pracowników „Wiosny”

Kolejne głosy wsparcia wpłyną dla pracowników Stowarzyszenia „Wiosna”, w którym toczy się ostry spór o przywództwo, w tym dla Joanny Sadzik. Otrzymali oni poparcie Janiny Ochojskiej, Amnesty International i Fundacji Batorego. Przypomnijmy – w poniedziałek do siedziby „Wiosny” wtargnął ks. Grzegorz Babiarz, uważający się za pełnoprawnego prezesa stowarzyszenia, wraz ok. 10 mężczyznami. Chciał dostępu do komputerów. W środę pojawiła się tam policja i zabezpieczyła dokumentację w związku śledztwem dotyczącym zarzucanego wieloletniemu prezesowi ks. Jackowi Stryczkowi lobbingu.

comments powered by Disqus