Dzień Otwarty Magistratu: kino w bramie, koncerty, piknik w Nowej Hucie

Dzień Otwarty Magistratu fot. Marek Marszałek
Przyjdź do magistratu i świętuj w Nowej Hucie. Już 9 czerwca po raz kolejny odbędzie się Dzień Otwarty Magistratu.

W tym roku krakowianie będą świętować w dwóch lokalizacjach – w Pałacu Wielopolskich przy placu Wszystkich Świętych i przed budynkiem urzędu miasta na os. Zgody 2. Na zieleńcu przy ul. Boruty-Spiechowicza odbędzie się piknik dla mieszkańców. W tym roku wydarzenie będzie nawiązywało do klimatu PRL-u.

Spotkanie z władzami

Podczas Dnia Otwartego Magistratu nie zabraknie okazji do spotkania z przedstawicielami władz miasta. Wydarzenie zainauguruje prezydent Jacek Majchrowski, który wraz z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Dominikiem Jaśkowcem przywita gości pod magistratem, a ze świętującymi w Nowej Hucie spotka się w południe.

– Zachęcam do zwiedzania naszej siedziby i zapoznania się z naszą pracą – z działalnością urzędu, jednostek i spółek miejskich oraz poznania oferty instytucji, które na co dzień pracują dla krakowian – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Co w programie?

Na tych, którzy odwiedzą magistrat, czeka możliwość zwiedzania Pałacu Wielkopolskich z przewodnikiem lub detektywistyczna gra terenowa, przygotowana zwłaszcza z myślą o młodszych mieszkańcach. Tradycyjnie, w sali obrad odbędzie się uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Miasta, a swoją działalność przybliżą krakowskie dzielnice. Będzie też okazja do zapoznania się z projektami zrealizowanymi w ramach budżetu obywatelskiego.

Oprócz tego odwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach robienia zabawek, grach i loteriach, warsztatach przyrodniczych, zajęciach sportowo- rekreacyjnych i warsztatach poświęconych obwarzankom.

W specjalnie zaaranżowanym kinie w bramie odbędą się seanse filmów takich jak „Jacek i Agatka”, „Akademia Pana Kleksa” i „Rejs”. Nowohuckie akcenty wprowadzi wystawa fotografii Roberta Kosieradzkiego ze zbiorów Muzeum Nowej Huty pokazująca dzielnicę sprzed lat oraz quiz: „Zwiedzaj świat, zwiedzając Nową Hutę”.

Na scenie koncerty, pokazy tańca i akrobacji, mini spektakle inspirowane klimatem PRL-u, a także piosenki z tamtej epoki. A na finał – występ zespołu Raz Dwa Trzy.

Piknik w Nowej Hucie

Sporo będzie się też działo w Nowej Hucie. Animacje dla dzieci, pokazy szczudlarzy i żonglerów, warsztaty artystyczne, gry i zabawy – to tylko wybrane atrakcje przygotowane przez nowohuckie instytucje kultury i nie tylko. Swoje propozycje przygotowały również miejskie jednostki.

Skąd się bierze ciepło w naszym domu, skąd mamy ekologiczną energię, na czym polega tajna misja w Rurogrodzie, jak właściwie segregować odpady – podczas wydarzenia będzie można poznać szczegółowe odpowiedzi na te pytania.

9 czerwca nie zabraknie spacerów tematycznych. To propozycja dla tych, którzy w towarzystwie botanika chcą przyjrzeć się bogactwu przyrodniczemu Łąk Nowohuckich lub poszukać sztuki i miejsc fantomowych w parku Wiśniowy Sad i okolicach. Do tego konkursy i warsztaty edukacyjne, gry i zabawy podwórkowe, spotkanie z autorką książki „Kotek Włodek z Nowej Huty”, warsztaty modowe oraz aktywności sportowo-rekreacyjne. Na gości czekają także atrakcje przygotowane przez straż miejską, straż pożarną i wojsko.

Strefa bufetowa

Wspólne świętowanie umili strefa bufetowa, a w niej między innymi wata cukrowa dla najmłodszych i woda pitna. Nie zabraknie spektakli i koncertów. Do składania urodzinowych życzeń Nowej Hucie zaprasza Fundacja Promocji Nowej Huty – pomysłodawcy próby pobicia rekordu we wspólnym odśpiewaniu „Piosenki o Nowej Hucie”, która odbędzie się podczas specjalnej edycji dobrze znanych krakowianom Lekcji Śpiewania z Waldemarem Domańskim i teatrem Loch Camelot.

Bezpłatne autobusy i tramwaje

Żeby umożliwić uczestnikom imprezy skorzystanie z jak największej liczby atrakcji, MPK uruchomi specjalne, bezpłatne linie autobusowe i tramwajowe, które będą wozić gości pomiędzy placem Wszystkich Świętych i Nową Hutą.

comments powered by Disqus