Dziesięć żydowskich historii, policja w nazistowskich Niemczech. Nowe wystawy w Muzeum Galicja

fot. Żydowskie Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja otwiera w tym tygodniu dwie nowe wystawy. Widzowie będą je mogli zobaczyć online.

„Dziesięć polskich miast – dziesięć żydowskich historii” to jedna z ekspozycji, która zostanie otwarta w formie online w Żydowskim Muzeum Galicja, w Galerii im. Rodziny Taube.

Wystawa jest oparta na relacjach i rodzinnych fotografiach dziesięciorga polskich Żydów, którzy opowiedzieli o dorastaniu w przedwojennej Polsce, przetrwaniu w czasie Zagłady i swoich powojennych losach.

Znajdujące się na wystawie teksty zostały zbudowane z cytatów pochodzących z wywiadów.

- Autorzy świadomie oddali głos bohaterom wystawy, dodając jedynie niezbędne do zrozumienia danej historii wyjaśnienia, aby w pełni wybrzmiało ich osobiste doświadczenie XX wieku – czytamy w opisie wystawy.

Stała ekspozycja zostanie otwarta online 26 stycznia (wtorek) o godzinie 18.30. Szczegóły dostępne TUTAJ. Wydarzenie dostępne w języki polskim i angielskim.

Pytania o zadania policji

Tego samego dnia muzeum zaprasza również na otwarcie ekspozycji „Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech”.

Wystawę przygotowała Niemiecka Wyższa Szkoła Policji w Münsterze. Ekspozycja przedstawia rolę niemieckiej policji od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera po upadek III Rzeszy.

Ekspozycja porusza również wątki poświęcone rozwojowi policyjnych struktur, sylwetkom osób odpowiadających za działanie policji czy funkcjonowaniu niemieckiego aparatu policyjnego przed wybuchem i w trakcie II wojny światowej.

– Pytania o zadania policji i o granice jej uzasadnionych działań są aktualne również dzisiaj. Rozważania na temat roli policji w państwie nazistowskim powinny zwiększyć świadomość nie tylko w policji, ale także wśród opinii publicznej na temat tego, że przemoc policyjna wymaga surowych ograniczeń ze strony praworządnego państwa w celu trwałego zagwarantowania wolności jednostki i wolności społeczeństwa – mówią kuratorzy wystawy.

Na wystawie zostaną zaprezentowane archiwalne dokumenty, druki propagandowe i fotografie. Dzięki zgromadzonym materiałom widzowie będą mogli zobaczyć, jak nazistowski reżim realizował swoje polityczne i ideologiczne cele, wykorzystując policyjne siły.

Wirtualne otwarcie wystawy zaplanowano we wtorek o godz. 15.00.  Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

comments powered by Disqus