Dziś startuje festiwal Opera Rara

Tak Opera Rara urzekła publiczność w 2018 roku fot. Robert Słuszniak (www.spheresis.com) - mat. prasowe Krakowskiego Biura Festiwalowego (2018 rok)

Już dziś startuje kolejna edycja festiwalu Opera Rara. Wydarzenie zainauguruje o 19.00 „Hippolye et Aricie” w reż. Sjarona Minailo w Centrum Kongresowym Ice Kraków.

Opera Rara potrwa do 17 lutego. W programie jak zawsze sceniczne wystawienia, recitale wokalne i wydarzenia towarzyszące, w których udział jest bezpłatny.

Na dobry początek…

Jak co roku festiwal przybliża publiczności największe operowe dzieła i przypomina czasy, kiedy to opera była modą i sposobem na spędzanie czasu. Barokowa opera nie komentowała społecznej sytuacji i nie podejmowała politycznych wątków. Była po prostu widowiskową baśnią dla dorosłych, w której istotne były sceniczne efekty i piękny śpiew.

Przez prawie 200 lat (1587–1740) powstało prawie 400 dzieł operowych, z których połowa dotrwała do naszych czasów. Jednym z przywróconych w ostatnim czasie dzieł jest rozpoczynająca tegoroczną Operę Rarę tragedia liryczna Jeana-Philippe’a Rameau „Hipolit i Arycja”.

Warto wspomnieć, że dzieło podzieliło francuską publiczność i krytykę muzyczną. Jednych zachwyciło tak, że okrzyknęli jej twórcę Orfeuszem epoki. Inni natomiast nie kryli zaskoczenia innych wprowadziła w zaskoczenie czy epokowe oszołomienie. Rameau stał się autorem pierwszego dzieła obwołanego mianem barokowego ze względu na styl muzyczny.

Co jeszcze w programie?

W programie znalazły się również „Cassandra & Just”, „A Madrigal Opera” oraz „Così fan tutte”. Wydarzenia odbędą się – poza Ice Kraków – również w Cricotece, MOCAK-u, Łaźni Nowej, Teatrze Słowackiego, Auli Collegium Novum UJ i Sukiennicach.

Natomiast w ramach wydarzeń towarzyszących będzie można wziąć udział w spotkaniu z Tomaszem Cyzem, Krzysztofem Garbaczewskim, Cezarym Tomaszewskim czy spróbować swoich sił w balecie. Warsztaty baletowe, które odbędą się 10 lutego w Sali S4 o 13.00  w Ice Kraków, poprowadzi Adam Kozal, który tańczył w Hamburg Ballett Johna Neumeiera i był wieloletnim solistą Polskiego Baletu Narodowego.

Szczegółowy program na stronie http://operarara.pl

comments powered by Disqus