Eksperci debatują nad zwiększeniem bezpieczeństwa w sieci

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

120 prelegentów z 20 krajów i ponad 700 uczestników z Europy i USA, którzy decydują o kształtowaniu polityki cyberbezpieczeństwa, przyjechało dziś do Krakowa. Wszystko po to, aby w Centrum Kongresowym ICE wypracować strategiczne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa w sieci dla Unii Europejskiej i NATO.

Dwudniowe forum CYBERSEC odbywa się po raz drugi, jednak tegoroczne spotkanie ma szczególny wymiar, w związku z wydarzeniami sprzed kilku dni. W czwartek serwis Yahoo ujawnił masowy wyciek danych, który miał miejsce w 2014 roku. Hakerzy wykradli spółce dane osobowe ponad 500 milionów klientów, co było jednym z największych ataków w historii.

Potrzebna gospodarka innowacyjna

Podczas panelu otwierającego forum minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że spotkanie ma związek z tzw. czwartą rewolucją przemysłową, a polska gospodarka musi stać się innowacyjna. Dodał też, że źródłem popytu mogą być samorządy, które odpowiednie inwestycje skierują do sektorów innowacyjnych.

– Dzisiejsze forum wpisuje się w tę samą strategię przebudowy modelu polskiej gospodarki, czegoś co jest istotą planu odpowiedzialnego rozwoju, zwanego potocznie „Planem Morawieckiego”. Celem jest wypchnięcie polskiej gospodarki ze średniego wzrostu i pchnięcie jej na tory gospodarki innowacyjnej. Pod tym względem problematyka cyberbezpieczeństwa ma znaczenie kluczowe – mówił szef resortu.

Dużą rolę ma odegrać krakowski CYBERSEC HUB, który będzie pierwszym tego typu ekosystemem w tej części Europy. To właśnie w naszym mieście tworzone będą innowacyjne produkty i usługi dla cyberbezpieczeństwa. Projekt zmierza do ustanowienia w naszym mieście sieci komplementarnych inicjatyw wspierających sektor CYBER.

Kraków przyciąga duże firmy

Jak mówił prezydent Jacek Majchrowski, Kraków to miejsce, gdzie czas płynie wolniej, jednak w ostatnim czasie w naszym mieście przybyło około 40% firm związanych z nowymi technologiami. Docenił też znaczenie krakowskich uczelni, jednak cały czas potrzebni są nowi pracownicy.

– To bardzo ważna dziedzina i trzeba sobie bardzo wyraźnie powiedzieć, że kadry nie są jeszcze przygotowane, tak jak powinny być, ale kładzie się na to obecnie bardzo duży nacisk. Są osoby z Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, są całe rzesze uczonych, którzy pracują nad tymi kwestiami – mówił prezydent.

Jacek Majchrowski docenił również, że firmy stacjonujące w Krakowie rozwijają się "w szalonymi tempie", a wszystko zaczęło się od czasów przybycia do naszego miasta Motoroli. – Lawinowo poszły za nią inne firmy. To są olbrzymie centra outsourcingu, są firmy z nowoczesnymi technologiami i jest takie wsparcie dla wszystkich działań związanych z cyberbezpieczeństwem – poinformował.