EtnoKraków/Rozstaje. Muzyka, która łączy narody

fot. Mat. prasowe EtnoKraków/Rozstaje

Trwa 24. edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Choć nie brakuje tradycyjnych utworów z różnych zakątków świata, szczególną rolę odgrywa w tym roku ukraińska i białoruska muzyka.

– To, co się wydarza i to, czego jesteśmy świadkami, wymaga od festiwali i muzyków świadomego reagowania. Są takie chwile, kiedy muzyka powinna być orężem – mówi Jan Słowiński, dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Muzyka ukraińska w Krakowie

W ramach tegorocznej edycji EtnoKraków/Rozstaje, czyli jednego z najważniejszych w Polsce i Europie wydarzeń sceny etno, world music i sceny muzyki tradycyjnej, organizatorzy powołali do życia projekt Kijów_Kraków.

– Proponujemy doskonałych artystów z Ukrainy, którzy mieszkają w Krakowie od lat lub są tu od kilku miesięcy. Nie brakuje też tych, którzy koncertują na całym świecie. Mamy więc niezwykłą soczewkę pięknej muzyki ukraińskiej. I tak jak pieśni są zazwyczaj o miłości, tęsknotach i pokoju, to aktualnie każde słowo staje się wołaniem o godność i wolność. To jedyne nasze oręże – podkreśla Jan Słowiński.

Najważniejszym dniem celebrowania projektu Kijów_Kraków będzie sobota. To właśnie 9 lipca w Fortach Kleparz odbędą się koncerty znakomitych zespołów z Ukrainy. O godz. 19:00 zaprezentuje się Gordiy Starukh, następnie Joryj Kłoc, a o 21:00 Dakh Daughters.

Białoruski akcent

W tym roku uczestnicy będą mogli także przyjrzeć się twórczości artystów z Białorusi. W ramach pasma Mińsk_Kraków, zaplanowanego w związku z ogłoszonymi przez Swiatłanę Cichanouską Dniami Kultury Białoruskiej, wystąpi białorusko-polski zespół Hajda Band. Koncert dziś o godz. 23:30 w Fortach Kleparz.

– To ważne wydarzenie niezależnej, białoruskiej sceny artystycznej. Trzeba pamiętać, że to, co dzieje się za wschodnią granicą, dotyczy nas wszystkich – podsumowuje Jan Słowiński.

Jesienne echo festiwalu

Chociaż 24. edycja EtnoKraków/Rozstaje oficjalnie kończy się 10 lipca, organizatorzy przygotowali dla mieszkańców Krakowa i turystów wyjątkowy, jesienny koncert.

– Poprosiliśmy Janka Stokłosę, jednego z najbardziej zdolnych kompozytorów i aranżerów współczesnego pokolenia, żeby specjalnie dla orkiestry Sinfonietta Cracovia przygotował koncert, który będzie nosił tytuł „Wariacje ludowe”. Janek weźmie na warsztat znane ludowe motywy z różnych regionów Polski i tchnie w nie ducha współczesności – wyjaśnia Agata Grabowiecka, dyrektorka orkiestry Sinfonietta Cracovia.

Koncert odbędzie się 18 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Szczegółowy harmonogram tegorocznej edycji EtnoKraków/Rozstaje dostępny TUTAJ.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

comments powered by Disqus