Fałszywa „wnuczka” zatrzymana

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
31-latka podejrzana o oszustwa metodą „na wnuczka” w rękach policji.

W wyniku przestępczej działalności kobiety pięć osób straciło ponad 200 tys. złotych. 31-latka odpowie także za posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających.

Oszustka

Początkiem grudnia 2019 roku kilka krakowskich seniorów odebrało telefon, w którym rozmówca przekazał, że ich oszczędności są zagrożone. Dlatego też powinni je wypłacić i przekazać policjantom.

– Oczywiście informacje te zostały wymyślone przez przestępców, którzy oszukują starsze osoby tzw. metodą „na wnuczka”. W opowieści te uwierzyło pięć osób, cztery kobiety i jeden mężczyzna. Starsze osoby zwiedzione przez przestępców przygotowały gotówkę, a następnie przekazały ją 31-latce, która przyjechała w ustalone miejsca po jej odbiór – relacjonuje sierż. szt. Bartosz Izdebski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Oszustka przejęła od seniorów pieniądze w kwotach od 20 do 70 tys. złotych. Łącznie, pięcioro pokrzywdzonych straciło oszczędności na łączną kwotę ponad 200 tys. złotych. Kiedy seniorzy zorientowali się, że padli ofiarami naciągaczy, zgłosili sprawę policji.

Nie działała sama

18 grudnia 2019 kobieta została zatrzymana w jednym z miast na terenie  woj. dolnośląskiego. W mieszkaniu 31-latki policjanci znaleźli znaczne ilości substancji psychotropowej i środki odurzające.

Funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu prawie 7 gramów metamfetaminy, blisko 7 gramów marihuany oraz ponad 67 gramów tabletek extasy.

– Według posiadanych przez śledczych informacji zabezpieczone narkotyki miały zostać wprowadzone do obiegu. Wszystko wskazuje na to, że 31-latka nie działała sama ale wspólnie i w porozumieniu z innymi, jeszcze nie ustalonymi osobami – informuje Izdebski.

Funkcjonariusze pracują nad ustaleniem personaliów pozostałych przestępców.

comments powered by Disqus