Fałszywy certyfikat szczepienia. Kara: 8 tys. zł

fot. straż graniczna

24 marca samolotem rejsowym z Londynu-Luton przyleciał do Krakowa 35-letni obywatel Wielkiej Brytanii. Mężczyzna podczas odprawy okazał funkcjonariuszom straży granicznej certyfikat szczepienia, potwierdzający odbycie cyklu szczepień na terytorium Wielkiej Brytanii oraz certyfikat ozdrowieńca wydany przez brytyjski National Health Service (NHS).

W trakcie kontroli aplikacją weryfikującą ustalono, że są to oryginalne dokumenty potwierdzające odbycie pełnego szczepienia oraz przebytą chorobę COVID-19, w których…. przerobione zostały dane osobowe prawowitego właściciela dokumentu (nazwisko oraz data urodzenia).

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty popełnienia fałszerstwa dokumentu. W trakcie przesłuchania w charakterze podejrzanego, obywatel Wielkiej Brytanii przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się odpowiedzialności. Jak wyjaśnił funkcjonariuszom, chciał uniknąć przymusowej kwarantanny po przylocie do Polski. Sfałszowane dokumenty zostały zatrzymane jako dowód rzeczowy w sprawie.

W porozumieniu z właściwym prokuratorem ustalono karę grzywny w wysokości 8 tys. zł, pokrycie kosztów sądowych oraz przepadek dowodów rzeczowych.