Festiwal Conrada. Literackie spotkania tylko w wersji online

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W związku z pandemią koronawirusa Festiwal Conrada po raz pierwszy w historii odbędzie się w sieci.


Z pisarkami i pisarzami z Polski i świata będzie można się spotkać wyłącznie online. Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą m.in. Sigrid Nunez, Marek Bieńczyk, Roy Jacobsen, Chantal Mouffe, Karl-Markus Gauß, Etgar Keret, Magdalena Tulli, Małgorzata Rejmer, Mikołaj Łoziński i Elif Şafak.

Co widać, a czego nie

Festiwal Conrada odbędzie się w dniach 19–25 października, tym razem pod hasłem „Widzialne i niewidzialne”.

Goście festiwalu będą się zastanawiać nad sposobami, za pomocą których literatura nazywa i wprowadza w społeczny obieg wybrane zjawiska, a inne pozostawia „niewidzialnymi”.

Nie zabraknie pytań o wolność, o to, czy opowiadanie może zmienić świat i czy pamięć może nas ocalić.

– Kto decyduje, co widać, a czego nie widać? Kto ma władzę ukazywania niewidzialnego i skrywania widzialnego? Bo przecież z faktu, że kogoś nie widać, nie wynika, że on, ona lub ono nie istnieje – tłumaczy Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Co w programie?

Każdego dnia odbędzie się wirtualne spotkanie z jednym polskim pisarzem bądź pisarką i dwojgiem pisarzy z zagranicy. Łącznie zaplanowano ich 21.

Wydarzenie będzie można oglądać w mediach społecznościowych festiwalu. Organizatorzy połączą się z autorami z Norwegii, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Czech, Francji, Turcji, Irlandii czy Rosji.

– Każda z zaproszonych osób opowie o innym aspekcie hasła przewodniego tegorocznej edycji. Z jednymi będziemy rozmawiać o prywatnym doświadczeniu, z drugimi o sprawach społecznych – mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu.

Kto zdobędzie nagrodę?

Chociaż zmieniła się formuła tegorocznej edycji, to jak w poprzednich latach, ostatniego dnia festiwalu poznamy laureatkę lub laureata Nagrody Conrada. Statuetka w formie charakterystycznej lunety trafi do autorki lub autora najlepszego debiutu prozatorskiego.

W minionym roku laureatką została Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych” będącej fragmentarycznym zapisem doświadczenia pobytu w szpitalu psychiatrycznym.

– Napisałam tę książkę, bo chciałam oddać głos kobietom, które dotychczas były niezauważalne – mówiła Hund podczas spotkania z czytelnikami w ubiegłym roku. – Porównuję je do psów ras drobnych, bo tak samo jak one szczekają, domagając się uwagi, a mimo to traktowane są jak istoty bez znaczenia – zaznaczała Hund.

comments powered by Disqus