Festiwal Conrada w gronie najlepszych

Festiwal Conrada fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Festiwal Conrada po raz pierwszy w gronie 24 najlepszych festiwali w Europie.

Dzięki temu krakowski festiwal weźmie udział w konkursie o nagrodę EFFE Awards, która zostanie przyznana we wrześniu.

– Eksperci EFFE, reprezentujący poszczególne państwa, docierają do festiwali w swoim kraju, oceniają ich aplikacje i prezentują wyniki przed międzynarodowym jury, które przyznaje wyróżnienia najlepszym kandydatom – informuje Marta Szkudlarek z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Na festiwal, który 26 września otrzyma EFFE Award, można głosować online na stronie https://www.festivalfinder.eu/.

Kolejne wyróżnienie

EFFE Laureate 2019–2020 to kolejne wyróżnienie dla Festiwalu Conrada. Dwa lata temu wydarzenie otrzymało już oznaczenie EFFE 2017–2018, czyli znak Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali przyznawany m.in. za innowacyjne podejście, zaangażowanie społeczne i wkład w dziedzinie sztuki.

– W 2017 roku zostaliśmy wybrani do dwudziestki najlepszych festiwali literackich świata przez Writers Academy Penguin Random House oraz dwukrotnie, w 2016 i 2018 roku, weszliśmy do finałowej trójki konkursu na najlepszy literacki festiwal świata organizowany przez Londyńskie Targi Książki – wymienia Szkudlarek.

Problemy z dotacją

Przypomnijmy, że Festiwal Conrada miał w tym roku problemy z pozyskaniem od ministerstwa kultury dotacji. Wydarzenie co roku otrzymywało dofinansowanie z programu „Promocja czytelnictwa” MKiDN. Jednak tym razem strategiczna ocena wyniosła 19 na 30 możliwych punktów. Wniosek o dofinansowanie wydarzenia został wówczas odrzucony po raz pierwszy od 11 lat. Organizatorzy, czyli Fundacja Tygodnika Powszechnego, miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe, ubiegali się o trzyletnie finansowanie wynoszące 300 tys. zł na każdy rok.

Resort kultury uzasadniał swoją decyzję tym, że chociaż „docenia merytoryczną wartość i organizacyjną sprawność, nie uważa, by doceniona także poza granicami Polski, skupiająca największe nazwiska światowej literatury i wielu wydawców literatury wysokiej, impreza była strategicznie ważna dla rozwoju polskiej kultury”.

Organizatorzy festiwalu odwołali się od decyzji. Ostatecznie ministerstwo kultury przyznało dotację w wysokości 100 tys. zł.

comments powered by Disqus