Festiwal Muzyki Polskiej. Koncerty na żywo w kościołach i Sukiennicach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już 6 sierpnia startuje kolejna edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Inauguracja nastąpi w Kościele św. Katarzyny na Kazimierzu.

W tym roku ze względu na pandemię festiwal będzie krótszy niż dotychczas i potrwa od 6 do 9 sierpnia. Publiczność będzie mogła wziąć udział w czterech koncertach na żywo. Muzyczne wydarzenia odbędą się w kościele św. Katarzyny, św. Marcina i w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Uczestnicy wydarzeń będą musieli mieć maseczki i zachowywać dystans od innych osób. Organizatorzy festiwalu udostępniają połowę widowni – zajęte może być co drugie miejsce w każdym rzędzie.

W czasie koncertów na żywo usłyszymy m.in. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową pod kierunkiem Rafała Jacka Delekty, solistów: m.in. sopranistkę Edytę Piasecką, mezzosopranistkę Roksanę Wardengę, tenora Wojciecha Parchema, bas-barytona Krzysztofa Szumańskiego, kontratenora Sławomira Bronka i grającego na fortepianie historycznym Tobiasa Kocha.

W hołdzie Mistrzowi

Inauguracja festiwalu odbędzie się w najbliższy czwartek, 6 sierpnia, o godzinie 20.00. Na początek zabrzmi utwór autorstwa zmarłego pod koniec marca Krzysztofa Pendereckiego – „Chaconne per archi”.

– Koncert odbędzie się w kościele św. Katarzyny w Krakowie. W programie koncertu znalazły się dwa utwory. „Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego to utwór dedykowany Janowi Pawłowi II i skomponowany po jego śmierci oraz „Requiem” Józefa (Osip) Kozłowskiego napisany po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego, utwór rzadko wykonywany i reprezentujący polski klasycyzm – mówi Maciej Tworek, dyrygent, pedagog, wieloletni współpracownik Pendereckiego, który zadyryguje utworem „Chaconne per archi".

Drugiego dnia festiwalu w kościele św. Marina usłyszymy „Melodie na Psałterz Polski”. Natomiast tematem sobotniego koncertu w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku będą „Polscy romantycy. Tempo di polacca – tempo di mazourka”

– Za tym tytułem kryją się miniatury fortepianowe nie tylko Fryderyka Chopina, ale całej plejady polskich kompozytorów preromantycznych i romantycznych takich jak Michał Kleofas Ogiński, Karol Kurpiński, Maria Szymanowska, Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński, Karol Mikuli czy Stanisław Moniuszko. Z recitalem wystąpi jeden z najwszechstronniejszych pianistów swojej generacji, pochodzący z Niemiec Tobias Koch – mówi Izabela Oleś z Festiwalu Muzyki Polskiej.

Wielki finał

Na zakończenie festiwalu, 9 sierpnia w Kościele św. Katarzyny, zostanie zaprezentowana niemal całkowicie zapomniana opera historyczna Karola Kurpińskiego „Jadwiga, królowa polska". Będzie to jej pierwsze wykonanie w oryginalnej wersji źródłowej.

Dzieło powstało w czasach Kongresu Wiedeńskiego do słów Juliana Ursyna Niemcewicza. Opera ukazuje historię Jadwigi Andegaweńskiej, której los każe wybierać między szczęściem własnym a szczęściem narodu. Obok królowej w dziele występuje troje kandydatów do jej ręki – arcyksiążę Wilhelm, wielki książę Litewski Jagiełło i książę Ziemowit oraz wielki mistrz krzyżacki – Konrad.

Spacerem po muzycznym Krakowie

Organizatorzy festiwalu zachęcają również do udziału w bezpłatnym, muzycznym spacerze po Krakowie. Gdzie przebiegało muzyczne życie w XIX i XX wieku? Jacy kompozytorzy i wirtuozi gościli kiedyś pod Wawelem? Tego dowiemy się już 8 sierpnia.

Spacer po muzycznym Krakowie rozpocznie się od Filharmonii Krakowskiej. Następnym punktem będzie plac Szczepański i gmach Starego Teatru, gdzie w okresie międzywojennym mieściło się konserwatorium i odbywały się koncerty.

– W programie również Hotel Saski, gdzie koncertowali słynni wirtuozi XIX wieku oraz miejsca związane z nauczaniem muzyki (Akademia Muzyczna) i polską muzykologią (Pałac Pusłowskich). Spacer zakończy się pod Teatrem im. J. Słowackiego, który przez dziesiątki lat dzielił scenę z teatrem operowym – wymienia Bożena Sowa.

Początek spaceru o godzinie 12.00. Udział w spacerze jest bezpłatny, konieczna jest rezerwacja miejsc (promocja@fmp.org.pl).

Bilety w cenie 1 zł na wszystkie koncerty Festiwalu Muzyki Polskiej są do nabycia stacjonarnie w punktach InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego, Sukiennicach, przy ul. św. Jana 2, ul. Szpitalnej 25, ul. Powiśle 11 i Józefa 7. Bilety można rezerwować także pod adresem promocja@fmp.org.pl.

comments powered by Disqus