Filmowo-muzyczna podróż w stylu glamour

fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl
W Krakowie rozpoczął się Festiwal Muzyki Filmowej. Pokazy filmów z muzyką na żywo, piosenki z bajek Disneya czy The Glamorous Show to tylko niektóre z punktów programu.

We wtorek wydarzenie zainaugurował koncert Cinema Chorale w kościele św. Katarzyny, podczas którego zabrzmiała muzyka filmowa w opracowaniu na chóry. To jednak dopiero początek Festiwalu Muzyki Filmowej, który potrwa do 21 maja.

W środę wieczorem w Centrum Kongresowym Ice Kraków widzowie zobaczą horror „Dracula” Francisa Forda Copoli z muzyką Wojciecha Kilara. Dzień później, również w Ice Kraków, odbędzie się pokaz „Birdmana” Alejandro Gonzáleza Iñárritu z muzyką kompozytora Antonio Sáncheza, który jest uznawany za mistrza perkusyjnej improwizacji. Sanchez pojawi się na festiwalu, a o jego umiejętnościach przekonamy się w piątek podczas pokazu symultanicznego.

W hołdzie Zanussiemu

16 maja czeka nas czwarta odsłona cyklu koncertowego Scoring4PolishDirectors, która tym razem zostanie poświęcona twórczości Krzysztofa Zanussiego. W trakcie koncertu zabrzmi przede wszystkim muzyka Wojciecha Kilara, z którym przyjaźnił się wybitny reżyser.

– To chyba wyjątek w skali światowej, żeby reżyser przez 50 lat pracował z tym samym kompozytorem. Byliśmy artystycznie ze sobą zżyci i nie wyobrażałem sobie żadnego filmu bez jego muzyki. Zawsze czerpałem z tego, co pisał, a pisał, jak uważał, nie stawiałem mu warunków – mówi Krzysztof Zanussi.

Muzyka z bajki

Piątkowy wieczór upłynie pod znakiem muzyki z bajek Disneya. O 18.00 w Tauron Arenie Kraków rozpocznie się koncert, podczas którego usłyszymy piosenki z filmów takich jak Piękna i Bestia, Król Lew, Kraina Lodu czy Dzwonnik z Notre Dame. Wykona je zespół FMF Youth Orchestra, złożony z wybitnie utalentowanych uczniów krakowskich szkół i grono młodych talentów z odbywającego się na Teneryfie festiwalu muzyki filmowej Fimucite.

W sobotę w Ice Kraków publiczność wysłucha utwory z filmów Quentina Tarantino w ramach cyklu Dance2Cinema, z filmów takich jak Pulp Fiction, Kill Bill czy Django. Wystąpią Ania Karwan, Damian Ukeje i Pop Culture Band.

W niedzielę, podczas FMF Gala: The Glamorous Show w krakowskiej Tauron Arenie zabrzmią utwory z filmów reżysera Baza Luhrmanna – Moulin Rouge, Wielki Gatsby, To właśnie miłość  czy Romeo i Julia. Wystąpią Natasza Urbańska i Natalia Nykiel. Gościem specjalnym będzie Craig Armstrong, kompozytor muzyki do prezentowanych filmów.

Filmowe miasteczko pod Wawelem

Festiwal Muzyki Filmowej to nie tylko organizowane z rozmachem muzyczno-filmowe widowiska. Od środy do poniedziałku (20 maja) na Powiślu zacznie działać miasteczko filmowe. U stóp Wawelu będzie można odpocząć w zieleni, wziąć udział w ekowarsztatch, skosztować dobrego jedzenia i posłuchać muzyki filmowej.

Program festiwalu dostępny na stronie www.fmf.fm.

comments powered by Disqus