Finał WOŚP w Krakowie. Bicie rekordu w wiosłowaniu, miasteczko militarne i pokazy lotnicze

Finał WOŚP w Krakowie, 2020 r. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przed nami 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w niedzielę Kraków wypełni się mnóstwem hojnych serc i pozytywnej energii. Będzie muzycznie, sportowo i tanecznie!

Jak co roku w wydarzenie zaangażowały się krakowskie instytucje kultury, przygotowując wiele kreatywnych propozycji. Można wylicytować m.in. nocleg w Rydlówce, sesję zdjęciową w Kamienicy Hipolitów, kolekcjonerskie egzemplarze plakatów i płyt, zestawy gadżetów, warsztaty aktorskie czy dzieła artystów.

Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał na licytację rękawice bokserskie od Witalija Kliczki – prezent od mera Kijowa w podziękowaniu za pomoc, jaką krakowianie ofiarowali walczącej Ukrainie. Lista aukcji sztabu WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa znajduje się tutaj.

Finał WOŚP to nie tylko uliczne kwesty i licytacje. W tym roku odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, przeznaczonych zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

– „Żyj zdrowo w zdrowym świecie” – tak brzmi hasło 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który dotyczył będzie pierwszy raz wszystkich nas – i małych, i dużych. 29 stycznia będziemy grali głośno i radośnie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. A wszystko po to, żeby rozprawić się z sepsą – wyjaśnia Jurek Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sportowe emocje

W sobotę w Galerii Kazimierz odbędzie się 13. edycja ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w wiosłowaniu dla WOŚP. Mieszkańcy dziesięciu miast zmierzą się ze sobą na ergometrach wioślarskich, próbując pobić poprzednio ustanowione rekordy. Pojedynek polega na zmobilizowaniu jak największej ilości osób, z których każda pokona dystans 500 metrów. Akcja rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 18:00.

Pływalnia YMCA zaprasza z kolei do wzięcia udziału w basenowym intro nurkowym. To okazja, by rozpocząć przygodę z nurkowaniem, jednocześnie pomagając potrzebującym. – Cena? Nie ma ustalonej, po prostu wrzuć coś do puchy podczas akcji na basenie – informują organizatorzy. Kiedy? W sobotę o godz. 10:00. Aby się zapisać, należy wypełnić formularz.

W niedzielę tradycyjnie odbędzie się Bieg Wielkich Serc. Start o godz. 12:00 w okolicy Galerii Kazimierz. Trasa biegu na 5 km poprowadzi przez bulwar Kurlandzki, okolice Mostu Grunwaldzkiego i bulwar Czerwieński. Powrót tą samą trasą do Galerii Kazimierz.

Małopolski Klub Paralotniowy przygotował na finał WOŚP pokazy lotnicze. Będzie można je zobaczyć w samo południe na krakowskich Błoniach. Z kolei o godz. 11:30 rozpocznie się impreza na Bagrach, w trakcie której zaplanowano wspólne morsowanie.

Coś dla miłośników motoryzacji

Atrakcji nie zabraknie także dla pasjonatów starych samochodów. Ekipa ZŁOMBOL zaprasza w niedzielę na Rynek Podgórski, gdzie zaprezentuje około 30 pojazdów. Wydarzenie urozmaici również Stowarzyszenie Militarne Grot. W programie m.in.: wojskowy obóz, wystawka broni, strzelnica, militarna fotobudka, prezentacja umundurowania. Start o godz. 11:00.

Podczas finału WOŚP nie zabraknie tradycyjnej MotoOrkiestry na parkingu przy centrum handlowym M1. – Masz benzynę we krwi, lubisz motoryzację i adrenalinę, to nie może Cię zabraknąć na tej imprezie – przekonują organizatorzy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00.

Muzycznie i tanecznie

W sobotę, dzień przed wielkim finałem, muzyka wypełni kościół adwentystów przy ul. Lubelskiej 25. O godz. 18:00 zespół „Unisono” zaprezentuje współczesną muzykę chrześcijańską w stylu gospel i pop. Gościem specjalnym koncertu będzie dr Tomasz Karauda. Więcej szczegółów tutaj:

W niedzielę w Klubie Studio odbędzie się Taneczny Maraton Zumby. W programie koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej AGH (godz. 12:00), warsztaty salsy (14:00-16:00), maraton zumba fitness (16:30-20:00) oraz after party (od 20:00 do północy). Wstęp na wszystkie wydarzenia w zamian za dobrowolne datki do puszek WOŚP.

29 stycznia fani mocnych brzmień mogą udać się do Garage Pub, by posłuchać takich zespołów jak Inclusion, Horta, Sutener, Styxx. Z kolei w klubie Drukarnia zaprezentują się m.in.: Żeliwo Band, Dream Off, Outer Shell, Tenebris.

Tradycyjnie w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się uroczysty koncert z udziałem grup i zespołów artystycznych NCK. Wieczorem zaś, o godz. 19:30, przed budynkiem będzie można obejrzeć pokaz teatru ognia w wykonaniu grupy Spontan Fire.

Miasto opanują czworonożni przyjaciele

W dzień wielkiego finału WOŚP o godz. 12:00 na Rynku Głównym pojawi się grupa około 40 golden retrieverów. – Nie obędzie się bez psich całusów, przytulasów, merdania ogonem, szczekania hejnału – będzie gorąco, pomimo styczniowego chłodu! Zapraszamy dorosłych, dzieci i młodzież – okazja do zrobienia sobie super zdjęć z gromadą około 40 goldenów – nie byle jaką – zachęcają organizatorzy.

Na niedzielny spacer wyruszą również miłośnicy bassetów razem ze swoimi pupilami. Spacer wokół Plant (jeśli pogoda pozwoli) rozpocznie się o godz. 12:00 spod skarbonki na rynku.

Po raz pierwszy w Krakowie odbędzie się także chartoterapia, czyli spotkanie i spacer z chartami. Organizatorzy zapraszają na Błonia w samo południe.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie krakowskiego sztabu WOŚP. Siedzibą sztabu będzie magistrat przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.