GDDKiA wykupiła drewniany dom znanego poety. Został rozebrany i przeniesiony w nowe miejsce

W tym miejscu do lutego stał dom Jalu Kurka fot. GDDKiA
Trwa odbudowa domu Jalu Kurka w nowym miejscu. Wcześniej stał nieopodal portalu północnego tunelu pod górą Luboń Mały S7 w Naprawie.
Rozbiórka drewnianego domu poety i prozaika Jalu Kurka w Naprawie zakończyła się w lutym tego roku. Elementy zostały zakonserwowane i dom, w częściach, zdeponowany był w magazynie.  Obecnie odtwarzany jest na innej dziłace w gminie Naprawa.

Pod koniec lat 50–tych XX wieku Jalu Kurek wraz z żoną wybudowali drewniany dom w stylu zakopiańskim. W tym miejscu (teraz obok portalu północnego tunelu) stała kiedyś chałupa matki pisarza.

– Przed rozpoczęciem budowy S7 Lubień-Rabka Zdrój dom został wykupiony przez GDDKiA. Ma wartość kulturową, więc warto go zachować. By tak się stało, GDDKiA podpisała z wójtem gminy Jordanów porozumienie, na podstawie którego przeniosła i odtwarza dom poety i pisarza w innym miejscu, ale na terenie tej samej miejscowości. W końcu jedną z najsłynniejszych powieści pisarza jest „Grypa szaleje w Naprawie” – mówi Iwona Mikrot z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.