Gdzie na wycieczkę górską jesienią i zimą? 5 ciekawych propozycji niedaleko Krakowa

fot. PS

Jesienią warto łapać każdą okazję do zaczerpnięcia czystego powietrza i kilku promieni słońca, a najlepszą okazją do tego są całodniowe wycieczki – oto kilka propozycji na weekendowy wypad niedaleko Krakowa.

Jesień i zima kojarzą się nam z chłodną, ponurą i nieprzyjemną porą, w trakcie której najlepszym pomysłem jest ciepły koc, herbata i serial czy książka. Jest to faktycznie dobry plan na chłodniejsze dni, jednak jesień i zima potrafią być również piękne, a słońce coraz częściej nam towarzyszy o tej porze roku. Jak zatem wykorzystać piękną pogodę? Na przykład na górską wędrówkę, która pozwoli nam pooddychać czystym powietrzem i naładować się energią na kolejny tydzień.Sprawdź najlepsze oferty i kup buty turystyczne w Sklepie Sportowym LoveKraków.pl!

1.Mogielica z Jurkowa

Jurków znajduję się około 70 km od Krakowa, a niebieski szlak, o którym tutaj mowa, zaczyna się na ogólnodostępnym parkingu gminnym. Cała trasa zajmuje około 4-5 h w obie strony i prowadzi w większości przez las, przerywany dwiema polanami, z których podziwiać możemy Beskid Wyspowy oraz Babią Górę. Alternatywa dla tej trasy jest trasa na…

2.Mogielicę z Zalesia

Jest to krótsza wersja szlaku prowadzącego na Mogielice i prowadzi z parkingu Zalesie-Wyrębiska. Trasa ta znajduję się nieco dalej od Krakowa niż wersja z Jurkowa, dojazd tam zajmie nam koło 1,5 godziny, ale za to sama droga na szczyt jest krótsza.

Wędrować będziemy zielonym szlakiem, który ma zaledwie 3,5 km w jedną stronę. Jest zatem dobrą alternatywą dla osób z dziećmi czy ludzi, którzy po prostu nie chcą się za bardzo zmęczyć, ale chętnie pociesza oczy pięknymi widokami.

3.Kudłacze z Poręby

Kolejną dobrą opcją na jednodniową wycieczkę z Krakowa jest wędrówka czerwonym szlakiem do Schroniska PTTK na Kudłaczach. Jest to dobra opcja na ucieczkę od zimowego smogu, a jednocześnie okazja do popodziwiania panoramy Beskidu Makowskiego i Wyspowego. Cała trasa ma około 12,5 kilometra, a jej przejście, biorąc pod uwagę odpoczynek w schronisku, zajmuje mniej więcej 4 godziny.

Trasa rozpoczyna się szlakiem zielonym prowadzącym od parkingu przy kościele w Porębie do leśnej dróżki, na której zmieniamy szlak na czerwony. To właśnie nim dojdziemy już prosto do schroniska.

4.Kudłacze z Myślenic

Podobnie jak było z Mogielnica, tak i do Schroniska na Kudłaczach prowadzi więcej niż jedna trasa. Drugą opcją wyjścia na nie jest szlak czerwony z Myślenic, oddalonych od Krakowa o niecałe 40 minut jazdy. Zatrzymać możemy się na sporym parkingu pod tamtejszym stadionem, skąd zaczyna się czerwony szlak. Dodatkową atrakcją na początku naszej trasy jest ciekawy Rezerwat Zamczyska nad Rabą, w którym znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.

Ze schroniska mamy możliwość zejścia alternatywną trasą zahaczającą o górę Chełm, na której znajduje się wieża widokowa, a z niej rozpościera się piękny widok na Myślenice, Kraków i pobliskie pasma górskie, takie jak Beskidy Makowskie, Wyspowe i Gorce. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Tatry. Koszt wstępu na wieżę to 7 zł dla osoby dorosłej i 5 złotych dla dzieci (dzieci do 3 roku życia wchodzą bezpłatnie). Cała trasa ma około 19 kilometrów.

5.Stare Wierchy

Wycieczkę zaczyna się z Obidowej, do której z Krakowa jedzie się nieco ponad godzinę. Idąc zielonym szlakiem dojdziemy do Schroniska PTTK na Starych Wierchach, gdzie można się zagrzać, odpocząć i posilić słynną, tradycyjną gorczańską szarlotką.

Wychodząc ze schroniska i idąc dalej szlakiem czerwonym dochodzimy do kolejnego schroniska tym razem PTTK na Turbaczu, gdzie mamy kolejną okazje posilić się ichnim tradycyjnym deserem. Dalej ze schroniska idziemy żółtym, czarnym i zielonym szlakiem, którym dochodzimy z powrotem do Obidowej. Jeśli zahaczymy o Hale Długą, przy dobrej widoczności mamy okazję podziwiać piękną panoramę tatr. Cała trasa ma około 17 kilometrów.

comments powered by Disqus