Gigantyczna cena za przebudowę 2 km ulicy. Chodników nie będzie?

fot. LoveKraków.pl

Od lat mieszkańcy osiedla Tyniec domagają się chodników i studzienek odpływowych na ruchliwej ulicy. Miasto jednak do tej pory nie zdecydowało się na taką inwestycję. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wyliczył, że drogę trzeba gruntowanie przebudować, co miałoby kosztować ponad 20 mln złotych.

Przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider wysłał interpelację do prezydenta Krakowa w sprawie budowy chodników i studzienek odpływowych na ul. Bogucianka w Dębnikach. – Zwróciła się do mnie grupa mieszkańców, informując, że wzdłuż głównej drogi osiedla nie ma chodników. Utrudnia to poruszanie się zarówno pieszym, jak i kierowcom, a przede wszystkim stwarza niebezpieczeństwo na drodze – czytamy w interpelacji.  Część ulicy, przy której usytuowane są domy, wynosi około 1,2 km długości, cała ulica zaś ma kilometr więcej. W czasie deszczu zamienia się w potok. 

Sprawa nie jest nowa. – Kilkukrotnie już składałem poprawki do budżetu w sprawie przebudowy ulic Benedyktyńskiej i Bogucianki – głównych arterii komunikacyjnych w Tyńcu – zaznacza radny z klubu PiS, Mirosław Gilarski.

Chcieli, ale…

Również Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu planował wprowadzenie do budżetu na 2016 rok modernizację ulicy. – Z uwagi na ograniczone możliwości finansowe miasta, projekt ten nie został uwzględniony – czytamy w odpowiedzi na interpelację.  ZIKiT ma również w tym roku umieścić zadanie w projekcie budżetu miasta na 2017 rok. O tym jednak, czy znajdzie się on w dokumencie, zadecydują radni miejscy.  – Mam nadzieję, że uda nam się w przyszłym roku włożyć do budżetu miasta te przebudowy – twierdzi Gilarski.

Pytanie tylko, co zrobią radni z innych okręgów wyborczych. Koszt stworzenia dokumentacji technicznej i przebudowy ulicy wraz z przekładką istniejących instalacji oraz stworzenie kanalizacji opadowej (zwykła kanalizacja istnieje od kilku lat) został określony na ponad 20 mln złotych.

– Pytanie czy da się to zrobić etapami. Jednak kwota jest tak duża, że inne rejony miasta miałyby za złe wydanie jej tam. Proporcje mieszkańców, patrząc choćby na Ruczaj, są znaczące. Dodatkowo za 20 mln złotych robi się remontu np. ul. Myślenickiej – komentuje Bogusław Kośmider.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus