Gigantyczna lalka na ulicach Krakowa. Symbolizuje dzieci dotknięte wojną [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trzyipółmetrowa marionetka odwiedziła Kraków, by zwrócić uwagę na dramat tysięcy dzieci dotkniętych wojną. Mała Amal spotkała się z mieszkańcami oraz uchodźcami i wspólnie z nimi przemierzyła ulice miasta.

Gigantyczna lalka przedstawia dziewięcioletnią dziewczynkę z Syrii, która próbuje odnaleźć swoją mamę. W tym celu wyrusza w samotną wędrówkę po Europie. Do tej pory Mała Amal (Little Amal) pokonała już ok. 8 tys. kilometrów.

– W czasach bezprecedensowych zmian na całym świecie podróż Amal przekracza granice, jest ponad polityką czy językami, opowiadając nową historię naszego wspólnego człowieczeństwa. Upewnia się, że świat nie zapomni o milionach przesiedlonych dzieci, spośród których każde ma przecież potencjał do ubogacenia społeczności, w których – mamy nadzieję – odnajdą schronienie – mówi dyrektor artystyczny projektu „The Walk” Amir Nizar Zuabi.

„Nie zapominajcie o nas”

Trzyipółmetrowa marionetka reprezentuje miliony dzieci, które zostały dotknięte skutkami działań zbrojnych i rozdzielone ze swoimi rodzicami. Ta ogromna lalka odwiedza miasta, apelując do mieszkańców: „Nie zapominajcie o nas”.

Mała Amal została wykonana z włókna węglowego oraz trzciny. Obsługują ją trzy osoby: jedna na szczudłach, która animuje również głowę postaci, i po jednej na każdą rękę. Zespół odpowiedzialny za poruszanie się marionetki tworzą lalkarze z całego świata, w tym osoby z doświadczeniem uchodźczym.

Trzyipółmetrowa marionetka przedstawiająca syryjską dziewczynkę została zaproszona do Polski przez instytucje kultury i organizacje humanitarne. Celem jest wizyty są trzy miasta: Lublin, Kraków i Rzeszów.

Całość przedsięwzięcia została wyprodukowana przez Davida Lana, Tracey Seaward i Stephena Daldry’ego dla The Walk Productions we współpracy z Handspring Puppet Company pod kierownictwem dyrektora artystycznego Amira Nizara Zuabiego. Pierwsza produkcja powstała we współpracy z Good Chance Theatre. Współproducentką polskiej części projektu jest Martyna Lach.