Godziny odjazdów autobusów już dostępne

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Można już sprawdzać online realne czasy przyjazdów autobusów i tramwajów. Zgodnie z naszymi wczorajszymi zapowiedziami, MPK udostępniło stosowne dane. Zaskoczeniem może być to, że miasto przygotowało jednak własne narzędzie do tego celu – odjazdy można sprawdzić w aplikacji Karty Krakowskiej i na jej stronie internetowej.

Aby sprawdzić godziny odjazdów, należy wejść na stronę www.kk.krakow.pl i wybrać zakładkę „Odjazdy z przystanków”. Niestety, trzeba tam wybrać pomiędzy autobusami i tramwajami – co wymusza dodatkowe kliknięcia, jeśli równocześnie interesują nas odjazdy jednych i drugich.

Prościej ma być w aplikacji Karty Krakowskiej. – MPK przekazało już aktualizację i wkrótce mieszkańcy będą mogli ją bezpłatnie pobrać ze sklepu internetowego. Poprzez dodatkową ikonę z nazwą „Odjazdy z przystanków” będzie można uzyskać informację o realnym czasie przyjazdu tramwaju i autobusu. Aby to zrobić, wystarczy tam wpisać numer linii lub nazwę przystanku – zapowiada Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy przewoźnika.

Wszystkie w tym roku

MPK podkreśla, że to dopiero pierwszy etap udostępniania danych o rzeczywistym ruchu pojazdów komunikacji miejskiej w Krakowie, bo obecnie w stosowny moduł GPS wyposażonych jest tylko 330 z 567 autobusów. – Zostały już podjęte działania, aby była możliwość śledzenia również wszystkich pozostałych pojazdów. Planujemy, że 100 proc. autobusów MPK będzie wyposażona w urządzenia lokalizujące już w połowie 2019 roku – deklaruje Gancarczyk.

Dla zewnętrznych dostawców

Informacje o odjazdach mają być też dostępne w zewnętrznych aplikacjach, m.in. w Google Transit. Dane w uniwersalnym formacie są dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników na serwerze Zarządu Transportu Publicznego pod adresem: ftp:ztp.krakow.pl.

– Nadal trwają natomiast prace nad tym, aby w tym właśnie formacie GTFS były dostępne także dane o ruchu rzeczywistym tramwajów. Obecnie są dostępne tylko dane rozkładowe – zastrzega MPK.

comments powered by Disqus