Hałas tramwajów już filharmonii niestraszny

Filharmonia Krakowska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Trwa remont Filharmonii Krakowskiej. Rozbudowa estrady, wyciszenie sali od strony ul. Zwierzynieckiej, budowa dodatkowego skrzydła foyer to tylko niektóre z prowadzonych prac.

Remont filharmonii trwa już od czerwca 2018 roku. Wówczas prace zostały rozplanowane tak, aby wydarzenia odbywały się w budynku przy Zwierzynieckiej, a sam remont nie był zbyt uciążliwy dla publiczności i pracowników instytucji. Ostatnie koncerty minionego sezonu odbyły się w tym miejscu 9 i 10 czerwca.

– Teraz trwa wymiana infrastruktury elektrycznej i wentylacyjnej. Jesteśmy w trakcie budowy szybów windowych i dodatkowego skrzydła foyer wzdłuż sali koncertowej – mówi Małgorzata Koch-Butryn z Filharmonii Krakowskiej. – Po zakończeniu sezonu rozpoczęły się prace w sali koncertowej, w tym m.in. demontaż foteli czy parkietu – dodaje.

Hałas nie będzie przeszkadzał

Po remoncie różnicę odczuje przede wszystkim publiczność. Podczas remontu – od strony ul. Zwierzynieckiej – zostanie wyciszona główna sala koncertowa. Przez to, że budynek znajduje się przy jednym z najbardziej ruchliwych węzłów tramwajowych, dochodzące z zewnątrz drgania nieraz zakłócały trwające w budynku koncerty.

Co jeszcze zmieni się w sali? Powiększona zostanie estrada, pojawią się podesty dla orkiestry czy praktykable dla chóru. Powiększą się również garderoby dla orkiestry, chóru, solistów, chórmistrza i koncertmistrza.

Próby w Hucie

Remont obejmuje również m.in. prace związane z zapewnieniem niezbędnej izolacyjności budynku i poszczególnych pomieszczeń, częściową przebudowę magazynów, archiwum, przebudowę recepcji i strefy wejścia. Oprócz tego będą prowadzone też prace konserwatorskie dotyczące elewacji, dachu i wnętrz.

– Próby zespołów Filharmonii Krakowskiej w okresie trwania remontu realizowane są w Nowohuckim Centrum Kultury. Rozpoczęcie sezonu, planowane na 4-5 października, również odbędzie się w tej instytucji – mówi przedstawicielka Filharmonii Krakowskiej.

Łączny koszt remontu to ponad 25 mln zł netto, z czego ponad 5,7 milionów pochodzi z budżetu województwa, a ponad 14,7 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Najpierw remont, a później przeprowadzka

Filharmonię czeka jednak przeprowadzka. Do 2024 roku na Grzegórzkach, w rejonie ul. Skrzatów, ma powstać Centrum Muzyki. Jego koszt to prawie 265 mln zł. To właśnie tu swoją siedzibę będą miały miejskie orkiestry – Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis.

W sąsiedztwie centrum powstanie nowa siedziba Akademii Muzycznej projektu pracowni architektonicznej Franka Gehry’ego. Projekt na Centrum Muzyki wyłoniono w listopadzie 2018 roku – zwycięzcą okazał się zespół SBS Engineering Group z włoskim partnerem 3TI Progetti.

Przypomnijmy, że od wyników werdyktu sądu konkursowego odwołało się do Krajowej Izby Odwoławczej biuro Tomasza Koniora. Jego projekt otrzymał w konkursie wyróżnienie. Skarga została jednak przez KIO oddalona. W trakcie pokonkursowej dyskusji architekt w liście otwartym wyraził swoje wątpliwości co do sposobu procedowania i oceny prac w konkursie. Zarzucał zwycięskiemu projektowi brak realizacji wszystkich wymagań regulaminu związanych m.in. z akustyką czy kwestiami urbanistycznymi.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto