Harcerze podzielą się światłem

Betlejemskie Światło Pokoju fot. Archiwum

Betlejemskie Światło Pokoju dotrze dziś do Krakowa. Z mieszkańcami podzielą się nim harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło „Światło, które łączy”. W tym roku harcerki i harcerze będą strażnikami światła – symbolizującego nadzieję i pokój między narodami – już po raz 28.

Początek uroczystości przekazania betlejemskiego Światełka Pokoju o godz. 15.45 na Wzgórzu Wawelskim, na którym odbędzie się apel harcerski i msza w Katedrze Wawelskiej.

Światełko w ręce władz

Nieco później, bo o 18.30 pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym hcm. Mariusz Siudek, komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP, przekaże wiceprezydentowi Krakowa, Bogusławowi Kośmiderowi lampion z płonącym Betlejemskim Światłem Pokoju.

Wiedeńska tradycja

Tradycję rozpoczęła 32 lata temu austriacka rozgłośnia ORF. Światło, jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju dociera do ponad 25 krajów europejskich, w tym także do Polski. Co roku wybrane przez radio dzieci odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a następnie transportowane jest do Wiednia, skąd przekazywane jest mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji harcerskich. Małopolscy harcerze dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa od 1991 roku.

comments powered by Disqus