Hokusai w Muzeum Narodowym. Pierwszy tak duży pokaz drzeworytów artysty [ZDJĘCIA]

Wystawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

180 plansz, 45 albumów drzeworytniczych. Od najbliższego piątku w gmachu Muzeum Narodowego można oglądać wystawę „Hokusai. Wędrując”.

To pierwszy tak duży pokaz drzeworytów z kolekcji muzeum. Są one częścią zbiorów sztuki Dalekiego Wschodu, przekazanych przez Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego w 1920 roku.

– Dzięki niemu Muzeum Narodowe w Krakowie może się dziś poszczycić wybitną kolekcją prac Hokusaia, w tym najsłynniejszych – z przedstawieniem morskiej fali i góry Fudżi, ale także tych mniej znanych, pokazujących geniusz twórcy – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Najwięcej prezentowanych prac pochodzi z kolekcji Jasieńskiego, ale wystawę uzupełnia ponad 80 drzeworytów podarowanych MNK przez dra Jensa Wiebela z Hamburga. Łącznie, to prawie 180 plansz i 45 albumów drzeworytniczych.

Opowieść o człowieku

– Prezentujemy to, czym delektowali się kolekcjonerzy: porównywaniem odbitek, zmianą nastroju, światła i kolorów widocznych w pracach Hokusaia. Jego dzieła są opowieścią o człowieku i samym artyście. Hokusai bardzo oddawał siebie w swojej twórczości. W poszczególnych pracach możemy prześledzić, jak człowiek jest wkomponowany w naturę, współistnieje ze strumieniami, drzewami. To też opowieść o człowieku pracującym. Artysta utrwalił wiele rożnych zawodów i sytuacji – zaznacza Beata Romanowicz, kuratorka wystawy.

Ekspozycja została zaaranżowana w formie kamiennej drogi, a przed wejściem – i po wyjściu – widzowie mogą zobaczyć animację.

W przestrzeni wystawy są zestawione obok siebie drzeworyty o tym samym temacie, ale innym nastroju czy porze dnia. Jednej z najcenniejszych odbitek – „Pięknej pogodzie przy południowym wietrze” – towarzyszy 40 drzeworytów z tym motywem.

Kolejna przestrzeń obrazuje metaforyczną wędrówkę w świat poezji za pomocą portretów twórców japońskich i chińskich antologii i wizualnych interpretacji poezji Hokusaia.

Dalsza część wystawy to już świat legend i baśni japońskich, gdzie na drzeworytach „straszą” duchy, seria drzeworytów przedstawiających wodospady, prezentacja druków okolicznościowych „surimono” oraz albumy drzeworytnicze artysty i inne wzorniki.

Ostatnia gablota jest dedykowana współczesnemu komiksowi japońskiemu.

Wystawę „Hokusai. Wędrując…” można zobaczyć od 13 sierpnia do 5 grudnia 2021 roku.