Hotel Cracovia pozostanie oddziałem Muzeum Narodowego

Hotel Cracovia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Budynek dawnego hotelu Cracovia nadal będzie oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Taką decyzję podjął minister kultury.

Przypomnijmy, że losy Cracovii zaczęły się ważyć po tym, jak w marcu 2018 ze stanowiska wicedyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie zrezygnował Andrzej Szczerski. Wówczas pojawiły się informacje, że hotel ma stać się siedzibą oddzielnego muzeum poświęconego architekturze i designowi, którym kierowałby właśnie Szczerski.

Jest decyzja

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o przygotowaniach do adaptacji budynku dawnego hotelu Cracovia na galerię designu i architektury w strukturze Muzeum Narodowego w Krakowie” – taką wiadomość otrzymaliśmy od Centrum Informacyjnego MKiDN.

Jednak jak się okazuje, to nie jedyne wielkie zmiany, które mają zajść w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Nowy dyrektor MNK?

W minioną środę Gazeta Wyborcza poinformowała, że Andrzej Szczerski zostanie dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie, a obecny dyrektor Andrzej Betlej – dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. Zmiany te mają nastąpić już wiosną przyszłego roku.

Resort kultury nie chce jednoznacznie odnieść się do wspomnianych przez „Wyborczą” roszad na stanowiskach. Z uzyskanej od ministerstwa kultury odpowiedzi wynika, że jeśli do nich dojdzie, to raczej nie nastąpią szybko.

„Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie kontynuują swoje kadencje w terminach określonych w powołaniach na te stanowiska – w przypadku prof. dr. hab. Jana Ostrowskiego do 2 stycznia 2020 r., w przypadku dr. hab. Andrzeja Betleja do 31 grudnia 2020 r.”

Co więcej, w grudniu 2019 roku dyrektor MNK Andrzej Betlej ma otworzyć remontowane Muzeum Czartoryskich. Co wydarzy się później? Wszystko zależy od kolejnych decyzji ministra kultury.

comments powered by Disqus