Igrzyska Europejskie. Kraków i region mają zyskać 1,6 mld złotych

Podpisanie umowy host city w Warszawie (17 maja) fot. UMWM

Marszałek Małopolski i prezydent Krakowa przekonują, że Igrzyska Europejskie są opłacalnym przedsięwzięciem. Region ma zyskać promocję w 50 krajach, a Kraków 350 mln złotych na inwestycje komunikacyjne i 150 mln zł na projekty sportowe.

We wtorek w Warszawie władze Krakowa i Małopolski podpisały umowę host city. Dokument reguluje wszystkie kwestie związane z organizacją III Igrzysk Europejskich na terenie naszego regionu i Śląska. To w tym drugim województwie, w Chorzowie, odbędą się drużynowe mistrzostwa w lekkoatletyce.

Region zyska promocję w 50 krajach

Jak powiedział w środę na briefingu prasowym marszałek Małopolski Witold Kozłowski, jest również plan, aby zawody w strzelectwie były rozgrywane we Wrocławiu, a w pływaniu – na nowo wybudowanym obiekcie w Rzeszowie. – Te dyscypliny wymagają dodatkowych umów między naszą spółką – stwierdził.

Marszałek województwa i prezydent Krakowa (to te dwa samorządy wzięły na siebie ciężar spraw organizacyjnych) przekonywali, że organizacja imprezy, w której wezmą udział przedstawiciele 50 krajów, jest opłacalna.

Marszałek: 1,6 mld złotych

– Wszystkie środki, które wydamy na organizację wydarzenia, trafią do kieszeni Małopolan, bo za swoją pracę będą musieli otrzymać wynagrodzenia, a jakaś część trafi w formie podatków do budżetu państwa. Traktujmy to wszystko w kategoriach stosunkowo małych wydatków, bo jako miasto i region przeznaczymy po 100 milionów, a po drugiej stronie możemy zyskać 1,6 mld złotych, nie licząc pobudzenia gospodarczego i wpływów z usług – mówił Witold Kozłowski.

Wyjaśnił, że na sumę 1,6 mld złotych złoży się m.in. ekwiwalent promocyjny w wysokości 250 mln złotych czy wpływy z udostępnienia sygnału telewizyjnego. – Nigdy nie byłoby nas stać na takie działania wizerunkowe w 50 krajach. To zysk, na który w ogóle nie poniesiemy wydatków – argumentował.

Prezydent zadowolony z pieniędzy od ministra

– Po igrzyskach pozostanie infrastruktura komunikacyjna, ale również przebudowany tor kajakarski przy ulicy Kolnej, zmodernizowany stadion Wisły, boisko 3x3 do koszykówki – mówił prezydent Jacek Majchrowski. Dodał, że najbardziej zadowolony jest z 350-milonowego dofinansowania uzyskanego od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na współfinansowanie projektów komunikacyjnych.

Pieniądze będą przeznaczone głównie na trwające już inwestycje, jak przebudowę ulicy Królowej Jadwigi, zapłatę części faktur za wykonanie prac przy rozbudowie al. 29 Listopada czy budowie kładki pieszo-rowerowej łączącej Grzegórzki z Zabłociem. Pojawiły się również nowe zadania – jak pakiet modernizacji ulic w systemie nakładkowym.

Spółka skupi się na transmisji telewizyjnej

Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury fizycznej i jednocześnie wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 zapowiedział, że po podpisaniu umowy przez samorządy pracownicy jednostki będą mogli sfinalizować działania związane m.in. z transmisjami telewizyjnymi oraz prawami do sprzedaży sygnału.

Podkreślił, że spółka skupia się również na działaniach inwestycyjnych. Priorytetem jest przeprowadzenie generalnego remontu hali Akademii Wychowania Fizycznego. – 13 miesięcy na całkowity lifting hali to jest wyzwanie, ale na dziś mamy zapewnienie ze strony uczelni i potencjalnych wykonawców, że jest to możliwe – dodał Janusz Kozioł.

comments powered by Disqus