Ile za parkowanie w strefie? Ruszają konsultacje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

W najbliższy wtorek Zarząd Transportu Publicznego rozpocznie konsultacje dotyczące zasad funkcjonowania strefy płatnego parkowania. Ceny mają być wyższe i stopniowane w zależności od odległości od centrum.

ZTP przedstawił swoją propozycję zmian w strefie jeszcze w lutym. Ma to związek ze zmianami w ogólnopolskim prawie, które m.in. pozwolą na zwiększenie stawek, ich zróżnicowanie oraz rozszerzenie obowiązywania również na weekendy. O takie rozwiązania od dawna upominały się miasta, w tym Kraków – argumentując, że sztywna stawka ustalona wiele lat temu nie przystaje już do cen rynkowych i wręcz zachęca kierowców do wjeżdżania samochodami do centrum.

Zmiany w prawie wejdą w życie dopiero we wrześniu, więc miasto ma jeszcze trochę czasu na przeprowadzenie konsultacji i przygotowanie wdrożenia zmian.

– Nowe stawki opłat wzrosną w porównaniu z obecnymi. Tych, stosowanych do tej pory, nie można było zmieniać od 2001 r. Wówczas ustalono je na sztywno bez możliwości waloryzacji. Wartość tych stawek w odniesieniu do siły nabywczej spadła o połowę od tamtej pory – mówił w lutym dyrektor ZTP Łukasz Franek.

Drożej i przez cały tydzień

Według planów, SPP ma zostać poszerzona o tereny Zabłocia i os. Podwawelskiego. Ponadto zróżnicowane zostaną opłaty, w zależności od odległości od centrum miasta. Bliżej centrum – tam, gdzie dostępnych miejsc parkingowych jest mniej – opłaty będą wyższe. Dalej od Starego Miasta – niższe. W pierwszym przypadku miałoby to być 8 zł za pierwszą godzinę, 9,60 zł za drugą, 11,40 zł za trzecią, a 8 zł za każdą kolejną. W dalszych podstrefach ceny wyglądałyby następująco: 5 zł za pierwszą, 6 zł za drugą, 7,20 zł za trzecią i 5 zł za każdą kolejną (zobacz grafię poniżej).

Strefa miałaby obowiązywać również w weekendy.

Konsultacje

We wtorek 16 kwietnia ZTP rozpoczyna konsultacje społeczne poświęcone projektowi tej uchwały. Potrwają one do 7 maja, a swoje zdanie będzie można wyrazić na trzy sposoby:

1. W czwartek 25 kwietnia w godzinach 16-20 odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami w Centrum Dialogu przy ul. Brackiej,

2. Pod adresem konsultacje[at]ztp.krakow.pl zbierane będą uwagi pisemne,

3. Na stronie ztp.krakow.pl umieszczona zostanie ankieta zamknięta dotycząca proponowanych zmian.

Spis uwag oraz wyniki ankiety zostaną ogłoszone na stronach ztp.krakow.pl oraz krakow.pl

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki Krowodrza Zwierzyniec Dębniki Podgórze
comments powered by Disqus