Innowacyjna operacja lekarzy z Prokocimia

fot. USD w Krakowie

Kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przeprowadzili zabieg wszczepienia nowoczesnego stentgraftu do zwężonej aorty trzynastolatki. To jeden pierwszych w Europie przypadków wszczepienia dziecku implantu pokrytego wielowarstwowym materiałem, zastępującego prawdziwe naczynie i poszerzającego się wraz ze wzrostem pacjenta.

Operację w sali hybrydowej przeprowadził zespół kardiologów inwazyjnych krakowskiego szpitala we współpracy z prof. Tomaszem Moszurą z łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Jak tłumaczy dr Piotr Weryński – zastępca kierownika Oddziału Kardiologii Dziecięcej USD – zabieg wykonano bez otwierana klatki piersiowej. – Po wszczepieniu stentgraftu średnica naczynia poszerzyła się do 12 mm. Cieszymy się, że zabieg się udał, choć to nie koniec leczenia dziewczynki – wyjaśnia.

Pierwsze zabiegi tuż po narodzinach

O wadzie serca Melanii rodzice wiedzieli już w czasie ciąży. Jak się okazało, dziewczynka urodziła się z przerwanym łukiem aorty, co wymagało natychmiastowej interwencji kardiochirurgicznej. W trzecim dniu życia dziewczynce wszczepiono homograft – implant zastępujący ściany naczynia krwionośnego i zapewniający właściwy przepływ krwi, który po latach uległ całkowitemu zwapnieniu, co spowodowało niemal trzykrotne zwężenie światła aorty. Dziewczynka cierpiała na nadciśnienie tętnicze i męczyła się szybciej niż jej rówieśniczki.

Rodzice szukali odpowiedniego szpitala

Z powodu licznych zrostów, jakie utworzyły się po przebytych operacjach i ciężkich zapaleniach śródpiersia, zabieg kardiochirurgiczny obarczony był dużym ryzykiem. Rodzice dziewczynki przez dwa lata szukali ośrodka, który podjąłby się zabiegu. Ostatecznie trafili do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, wyposażonego w salę hybrydową, pozwalającą na natychmiastową interwencję w razie komplikacji. Na sali przeprowadzono już ponad 600 zabiegów, trafiają na nią nawet dwudniowe noworodki z ciężkimi wadami serca, korzystają z niej także lekarze innych specjalności jak neurochirurdzy czy ortopedzi.

comments powered by Disqus