Instalacja inspirowana witrażami Wyspiańskiego stanęła na Wawelu. Wkrótce odsłonięcie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na wzgórzu wawelskim zagościła „Wyspia”. To współczesna instalacja artystyczna nawiązująca do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło Kingi Nowak zwiedzający będą mogli zobaczyć pod koniec stycznia.

Kilka dni temu na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu pojawiła się barwna instalacja. Na razie skryta jest za ogrodzeniem, jednak wkrótce mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć ją w pełnej okazałości. Odsłonięcie instalacji zaplanowano na 26 stycznia.

Nowoczesność i tradycja

Kinga Nowak, tworząc instalację, podążała tropem wawelskich fascynacji Stanisława Wyspiańskiego. Inspirowała się także malarstwem ściennym artysty, które możemy podziwiać w kościele oo. franciszkanów przy placu Wszystkich Świętych w Krakowie, oraz jego witrażami.

– Jednym z istotnych rysów praktyki artystycznej Stanisława Wyspiańskiego był uniwersalizm, podobną drogą podąża także autorka instalacji Kinga Nowak, której praca wpisuje się w obecną w światowym „świecie sztuki” tendencję do nowatorskich interpretacji materiału, jakim jest szkło i wykorzystaniu go w instalacjach przestrzennych – tłumaczy Agnieszka Jankowska-Marzec, kuratorka projektu.

„Wyspia”, bo tak zatytułowana jest współczesna instalacja Kingi Nowak, w symboliczny sposób spełnia jedno z największych marzeń autora „Wesela” – pozostawienia swojego śladu na Wawelu. Pokazuje również, iż Zamek Królewski, będący dawną siedzibą władców, nie boi się łączyć nowoczesności z tradycją.

– Pojawienie się rzeźby na dziedzińcu zewnętrznym będzie przypominać, że Wawel buduje trwałe relacje ze współczesnością. Dzieło stanowi też odwołanie do Stanisława Wyspiańskiego. I nie ma w tym przypadku. W 2024 roku szykujemy bowiem wielką wystawę związaną z autorem „Akropolis” – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wyspiański jako wizjoner, społecznik i polityk

Kolejnym akcentem na Wawelu, odnoszącym się do życia i twórczości wielkiego artysty, jest ilustrowana publikacja autorstwa Piera Gajewskiego i Artura Wabika. W tekście zaprezentowane zostały m.in. dokonania Wyspiańskiego nie tylko jako artysty, ale także patrioty zaangażowanego społecznie i politycznie w problemy przełomu wieków XIX i XX w Krakowie.

Książka „Wyspiański o Wawelu” wkrótce dostępna w sprzedaży. Publikację będzie można nabyć w sklepie stacjonarnym lub internetowym zamku.

News will be here