Internauci z całego świata odwiedzą Muzeum Narodowe w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zbiory i wybrane wnętrza oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie już niedługo będą dostępne na platformie Google Arts&Culture. Wirtualne wycieczki będą możliwe dzięki wózkowi Trolley, który wykona zdjęcia. Mieszkańcy każdego zakątka świata będą mogli zobaczyć m.in. wystawę „Wyspiański” w Gmachu Głównym czy Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Muzeum dołączy do grona takich instytucji jak Tate Modern z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku czy Galerii Uffizi z Florencji. Jeżeli chodzi o polskie placówki, internauci mogą już wirtualnie spacerować po 28 takich miejscach. Na liście są m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jeżeli chodzi o krakowskie instytucje, MNK jako pierwsze trafiło na platformę.

Muzeum wirtualnie

– Obecność na platformie pozwoli nam przyciągnąć nowe osoby. Planujemy również, aby zwiedzanie najbliższej wystawy „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”, mogło się odbywać nie tylko w przestrzeni Gmachu Głównego, ale i w sposób wirtualny – tłumaczy Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dodaje, że przy wyborze miejsc kierowano się przede wszystkim wyjątkowością zbiorów. – Chodziło nam przede wszystkim o różnorodność. Dom Matejki przyciąga autentyzmem, Sukiennice należało wskazać jako „salon Krakowa” – mówi Betlej.

Urządzenie do zadań specjalnych

Tworzeniem wirtualnych wycieczek zajmuje się urządzenie do zadań specjalnych, czyli wykorzystywany przez Google wózek Trolley. Opracowany w 2009 roku sprzęt jest wyposażony w panoramiczny aparat, obracający się o 360 stopni, lasery mierzące odległość wózka od ścian, czujniki ruchu śledzące jego pozycję, dysk twardy do przechowywania danych i laptop, dzięki któremu operator steruje systemem.

Osoba prowadząca wózek ma przed sobą wyświetlacz, na którym widzi, jakie zdjęcia zostały zrobione, a jakie trzeba jeszcze sfotografować. Nie wystarczy jednak jeden spacer, aby powstały dobre jakościowo zdjęcia z danej lokalizacji. Operator robi kilka takich spacerów, a zdjęcia są wybierane i montowane tak, aby wyglądały jak najlepiej.

– Mam nadzieję, że wirtualny spacer po oddziałach Muzeum Narodowego będzie możliwy jeszcze w tym roku. Zbiory będą dostępne na platformie Google Arts&Culture i aplikacji – informuje Piotr Zalewski z Google.

Wykonywanie zdjęć w Muzeum Narodowym ma potrwać od 4 do 5 dni.

Na platformie Google Arts&Culture znajdują się dzieła ponad 1500 instytucji kultury z 70 krajów.

 

comments powered by Disqus