Ireneusz Raś: Prezydent Krakowa powinien zostać mediatorem w sporze o Teatr Słowackiego

fot. Krzysztof Kalinowski

Poseł Ireneusz Raś zaproponował, aby prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął się mediacji między dyrekcją i załogą Teatru Słowackiego a zarządem województwa małopolskiego.

W czwartek zarząd województwa przyjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora Teatru Słowackiego. Powodem miał być wynik audytu, w którym – jak zaznaczyli urzędnicy – stwierdzono naruszenie przepisów w zakresie stosowania ustawy o zamówieniach publicznych. Sam szef instytucji kultury sugerował, że rzeczywistym motywem jest wystawienie „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Raś proponuje mediacje

Dziś chcemy zaproponować rozwiązanie konfliktu wokół teatru, a nie jego dalsze eskalowanie. Zwracamy się do prezydenta Jacka Majchrowskiego o mediację w tej sprawie. Chcemy, aby prezydent, wsparty radnymi, rozpoczął deeskalację konfliktu – mówił podczas konferencji prasowej Ireneusz Raś.

Pod listem do Jacka Majchrowskiego podpisali się również krakowscy radni: przewodnicząca komisji kultury Małgorzata Jantos oraz Wojciech Krzysztonek. Swoje poparcie wyraził również szef krakowskiego PSL-u Piotr Kempf.

Parlamentarzysta stwierdził, że prezydent Krakowa „jest dobrą osobą” do rozwiązania tego konfliktu. Zwrócił uwagę, że Jacek Majchrowski wcześniej wspominał, że jest w stanie porozumieć się z politykami zasiadającymi w zarządzie województwa w wielu sprawach.

– Jeśli ludzie dobrej woli, nawet choć na chwilę odłożą emocje i siądą do stołu, to być może uda się jeszcze uratować teatr. Wszystkie strony mogą być wygrane, ponieważ dalsza eskalacja będzie przynosiła straty wszystkim – mówił Raś.

Czas na wycofanie się z decyzji

Dodał, że w piątek rozmawiał z prezydentem Jackiem Majchrowskim, który wstępnie wyraził zainteresowanie podjęcia się roli mediatora.

– Głęboko wierzę, że mediacje i rozmowy zawsze mogą przynieść odpowiedni efekt. Myślę, że włączenie prezydenta do dialogu oraz znalezienie rozwiązania między zespołem, dyrekcją a zarządem województwa to dobry krok. Najważniejsze to potrafić czasami wycofać się ze złych decyzji, a za taką uważam próbę odwołania dyrektora Głuchowskiego – powiedział Piotr Kempf.

Teatr Słowackiego w ręce miasta?

Przewodnicząca kultury Rady Miasta Krakowa zaproponowała, aby to miejski samorząd stał się ponownie właścicielem teatru. Przypomniała, że w XIX wieku rada zainicjowała, a później prowadziła zbiórkę na budowę teatru.

– Moim zdaniem, właściwie wszystkie instytucje, które znajdują się w Krakowie powinny być teatrami miejskimi. Będę namawiała pana prezydenta, aby z Teatrem Słowackiego stało się to, co zrobiliśmy z Teatrem STU, który jest teraz zarządzany przez gminę – stwierdziła Małgorzata Jantos.