Jacek Majchrowski: Wydamy 100 mln zł, na czysto zarobimy 900 mln zł

Jacek Majchrowski z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Umowę na organizację Igrzysk Europejskich prezydent Krakowa podpisze dopiero w nadchodzącym roku.

Jacek Majchrowski był gościem Radia Kraków. Mówił, że umowę host city na organizację Igrzysk Europejskich w 2023 roku podpisze, jak zostanie wydane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dodatkowych pieniędzy dla miasta.

Umowa w 2022 roku

– Rozmawiałem z prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który chciał abyśmy podpisali umowę 5 lub 6 stycznia, jednak to zależy, kiedy zostanie przyjęte przez Radę Ministrów rozporządzenie. Wiem, że pomiędzy świętami a Nowym Rokiem jest posiedzenie, podczas którego ma to być wszystko sfinalizowane – dodał.

Zdradził, że w dokumencie mają znaleźć się konkretne kwoty na inwestycje, takie jak: przebudowa ulicy Królowej Jadwigi, rozbudowa układu komunikacyjnego wokół Szpitala Uniwersyteckiego, remont al. 29 Listopada oraz inne inwestycje drogowe.

Prezydent: Będzie miliard zł

– 350 mln złotych zostanie przeznaczone na inwestycje wymienione w rozporządzeniu. Do tego trzeba doliczyć 150 mln złotych na inwestycje sportowe i 200 mln złotych na ważną inwestycję jaką jest przebudowa węzła w Opatkowicach. Do tego dojdzie jeszcze finansowanie z funduszy europejskich – za pośrednictwem rządu – nowych tramwajów – mówił Jacek Majchrowski.

– W sumie uskłada się ponad miliard złotych. Impreza nas będzie kosztować ok. 100 mln złotych, a zysku na czysto będziemy mieli 900 mln złotych. Ci wszyscy, którzy mówią, że nas nie stać na igrzyska – nie wiedzą o czym mówią – podkreślił.