Jak gospodarze na Airbnb.org mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy

Z powodu wojny na Ukrainie setki tysięcy ludzi pilnie poszukują tymczasowego zakwaterowania w Polsce. Razem z Airbnb.org gospodarze mogą otworzyć swoje drzwi dla uchodźców z Ukrainy.

W czasach pokoju platforma Airbnb jest jednym z najpopularniejszych sposobów na wynajęcie noclegu podczas urlopu. To globalna platforma, która pośredniczy między osobami, które mają mieszkania, domy czy apartamenty na wynajem, a tymi, którzy z różnych powodów - wakacyjnych, służbowych, osobistych, poszukują noclegu innego niż hotel, hostel lub pensjonat.

Po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, Airbnb zyskała nowe zadanie, tym razem o znaczeniu humanitarnym. Konflikt w Ukrainie spowodował ogromne cierpienie tysięcy ludzi i wiele osób musiało opuścić kraj w poszukiwaniu bezpieczeństwa. W związku z tym, Airbnb i Airbnb.org szybko zdecydowały się wykorzystać swoją wiedzę i zasoby, by pomóc ludziom w potrzebie, pomagając uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu nawet 100 tysięcy mieszkań na bezpłatny krótkoterminowy pobyt.

Airbnb.org wraz z gospodarzami realnie pomaga

W każdym kraju, do którego docierają uchodźcy, akcję koordynują współpracujące z Airbnb.org organizacje non-profit. Wraz z nimi koordynowane jest umieszczanie uchodźców u gospodarzy i pomaganie im w przyjeździe oraz osiedlaniu się. W Polsce do takich organizacji należą Polska Akcja Humanitarna i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Organizacje te wspierają uchodźców w osiedlaniu się w nowym środowisku, w znalezieniu stałego mieszkania, w znalezieniu pracy lub możliwości kształcenia i w wielu innych kwestiach.

Siła akcja bazuje jednak na dziesiątkach tysięcy właścicieli mieszkań i domów, którzy z dobroci serca decydują się, by swoje mieszkania udostępnić za darmo lub po znacznie obniżonej cenie. Globalnym celem Airbnb.org jest zapewnienie tymczasowych schronień dla blisko 100 tysięcy osób, z których większość przybywa właśnie do Polski.

Dzięki akcji, a przede wszystkim hojności właścicieli mieszkań, już ponad 19 tysiącom (dane na koniec kwietnia) uchodźców udało się znaleźć dach nad głową. W samej Europie miejsce w swoim domu, mieszkaniu czy apartamencie, udostępniło 20,5 tysięcy właścicieli. To bardzo dużo, ale też to tylko kropla w morzu potrzeb przy takiej skali migracji.

Znaczna część uchodźców z Ukrainy trafiła do Polski, głównie do dużych miast, gdzie miejsc noclegowych dla nich bardzo brakuje. Dlatego to tutaj potrzeba więcej osób, które otworzą swoje domy dla gości z Ukrainy. Apel kierowany jest mocno także do krakowian, którzy posiadają mieszkania na wynajem, pokoje i domy dla turystów, by pomogli ludziom, którzy tego aktualnie bardzo potrzebują.

Jak dołączyć do akcji pomocy uchodźcom? - To proste!

Udział w akcji wcale nie wymaga dotychczasowej współpracy z Airbnb.org. Wszyscy nowi i dotychczasowi użytkownicy serwisu, którzy udostępniają mieszkania, mogą skorzystać nie tylko z pomocy całodobowej obsługi klienta, ale także liczyć na otrzymanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na kwotę do miliona dolarów. Wystarczy wejść na uruchomioną specjalnie stronę www.airbnb.org/help-ukraine i po prostu dokonać prostej rejestracji. W ten sposób szybko możemy pomóc tym, którzy często już nie mają czasu.

comments powered by Disqus