Jak odświeżyć wnętrze samochodu, aby wyglądało jak nowe?

Odświeżanie wnętrza samochodu to jedna z pierwszych czynności, jakie wykonują właściciele pojazdów wraz z pojawieniem się wiosny. Niestety poszczególne elementy znajdujące się w środku pojazdu wraz z upływem czasu mogą zostać pokryte rysami oraz różnego rodzaju zabrudzeniami, dlatego ważne jest, aby czynności pielęgnacyjne przeprowadzać na bieżąco, a nie wówczas, kiedy zabrudzenia staną się niemal niemożliwe do usunięcia. Jakie czynności pozwolą na uzyskanie doskonałego wyglądu zarówno tapicerki, jak i kokpitu w naszym samochodzie?

Jak odświeżyć wnętrze samochodu?

Niezbędne akcesoria

Podczas czyszczenia wnętrza pojazdu ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywanych prac. Niezbędnym sprzymierzeńcem w walce z kurzem w samochodzie może okazać się odkurzacz. Warto zadbać, aby cechować się dużą mocą, co usprawni prace i pomoże w uzyskaniu niemal perfekcyjnego wyglądu foteli, czy elementów między siedzeniami. Jeżeli jednak w samochodzie jest mokro, nie należy stosować domowych odkurzaczy, gdyż napływ wody mógłby doprowadzić do całkowitego uszkodzenia sprzętu. Do czyszczenia samochodu warto również uzbroić się w specjalne końcówki, dzięki którym możliwe będzie odkurzenie miejsc trudno dostępnych. Niestety domowe sprzęty nie mają w zestawie takich wkładów, dlatego każdy właściciel samochodu powinien pomyśleć nad zakupem swoich własnych. Do pracy przydają się również worki na śmieci, pianki czyszczące oraz woda wraz z miękką ściereczką, najlepiej wykonaną z mikrofibry.

Czyszczenie foteli samochodowych

Fotele to elementy, na które zwraca się uwagę zaraz po wejściu do samochodu i w momencie wychodzenia z jego wnętrza. Podarte elementy można zszyć w momencie oddania ich do tapicera, jednak wiele osób podejmuje samodzielne próby ich ratowania. Warto jednak zaznaczyć, że od opcji skorzystania z usług fachowego tapicera znacznie tańsze okazuje się zakupienie eleganckich pokrowców z dzianiny, bądź też ekologicznej skóry. W przypadku czyszczenia foteli przyda się szczotka oraz specjalistyczny spray do czyszczenia foteli.

Odnowienie dywaników samochodowych

Oprócz zbierania błota, pełnią także funkcję estetyczną, dlatego ważne jest ich regularne odkurzanie oraz czyszczenie detergentami. Dywaniki podzielić można na uniwersalne i miarowe. Jeżeli dywaniki są już zużyte, warto pomyśleć nad zakupem nowych sztuk.  Jeżeli jednak nadają się one do dalszej eksploatacji i wymagają jedynie niewielkiego odświeżenia, W celu odświeżenia dywaników na początku należy dokładnie wytrzepać je z nadmiaru błota i piasku. Po wykonaniu tej czynności dywaniki, należy odkurzyć, a następnie wyczyścić detergentem przeznaczonym do tworzyw sztucznych, takich jak guma. Po wykonaniu pielęgnacyjnych czynności, zastosować można także specjalistyczne czernidło, dzięki czemu dywaniki zyskają nowe życie.

Nabłyszczanie kokpitu

To miejsce to jeden z najbardziej widocznych elementów podczas jazdy samochodem. Kokpit ma to do siebie, że zbiera się na nim sporo kurzu i brudu. Elementem, na który szczególnie zwraca się uwagę podczas jazdy, jest deska rozdzielcza. W celu czyszczenia kokpitu na początku należy wyczyścić go wilgotną szmatką z mikrofibry, dzięki czemu nie pozostaną zacieki. Kiedy już brud zostanie zebrany, zastosować można specjalistyczny, nabłyszczający spray, który sprawi, że we wnętrzu pojazdu nie tylko będzie unosił się przyjemny zapach, ale również o to, aby kokpit perfekcyjnie błyszczał i nie zbierał tak dużej ilości kurzu, jak do tej pory. To warstwa ochronna, która zabezpiecza go przed uszkodzeniami. Co więcej, podczas wyboru detergentu do czyszczenia kokpitu, warto stosować takie, które zawierają w sobie filtry UV. Dzięki temu deska rozdzielcza nie wyblaknie pod wpływem słońca. Przydatnym gadżetem podczas jazdy mogą okazać się również chusteczki do kokpitu, które bez smug i zacieków pozwolą nie tylko na zebranie kurzu, ale również na dodanie desce i jej poszczególnym elementom blasku.

Czyszczenie bagażnika samochodowego

Przed przystąpieniem do działania z bagażnika należy wyciągnąć wszystkie rzeczy, takie jak zakupy, płyny do spryskiwaczy, czy elementy służące do holowania samochodu. Kiedy bagażnik jest już opróżniony z zawartości, przystąpić należy do odkurzania. W tym celu warto zakupić specjalną szczotkę, która zbiera piasek i brud znajdujący się w zakamarkach materiału stosowanego w bagażnikach. Niewielkie plamy znajdujące się w środku można namoczyć roztworem sody oczyszczonej lub specjalnym detergentem do usuwania trudnych plam. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu czystości we wnętrzu bagażnika na dłużej, w tym celu należy zakupić specjalną matę do bagażnika, której czyszczenie polega wyłącznie na wytrzepaniu. To znaczne ułatwienie.

Zastosowanie gadżetów samochodowych

Nowy zapach, przenośny odkurzacz, czy stojak na kubek i telefon to jedne z najpopularniejszych gadżetów stosowanych przez kierowców. Co prawda ozdabiają one wnętrze pojazdu, jednak ich późniejsze czyszczenie wymaga kolejnej porcji poświęcenia czasu. Na zniszczone elementy gałki zmiany biegów zastosować można eleganckie pokrowce, dzięki czemu pojazd uzyska nowy, świeży wygląd w środku!

Akcesoria i detergenty najwyższej jakości!

Wszystkie niezbędne akcesoria samochodowe, nie tylko te potrzebne do wysprzątania i odświeżenia auta wewnątrz jak i na zewnątrz można zakupić na stronach internetowych (patrz np. na Autoczescionline24.pl). Obecnie dostępne są także aplikacje mobilne, które umożliwiają intuicyjne poruszanie się po stronie, zaznajomienie z asortymentem oraz zamówienie najpotrzebniejszych rzeczy i fachową pomoc, dzięki czemu zakupy stają się jeszcze przyjemniejsze!

comments powered by Disqus