Jak prawidłowo korzystać z materaca lateksowego?

Zakup nowego materaca jest ważną decyzją. Inwestujesz nie tylko w komfort i lepszy sen, ale także w zdrowie. Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy materac lateksowy dla siebie, dziecka czy rodzica, warto wiedzieć jak powinno się go używać.

Dopasuj twardość materaca

Jedną z najważniejszych rzeczy w materacu lateksowym jest to, że może on składać się z warstw, które mogą posiadać różne stopnie twardości. Oznacza to, że można bez problemu dobrać idealny model do swoich preferencji. Jeśli wolisz miękkie podłoże do snu postaw na przyjemny i sprężysty lateks o małej gęstości pianki. Dla wielbicieli solidnej powierzchni dla ciała są dostępne twarde modele o wysokiej gęstości i elastyczności.

Każdy nowy materac wymaga dopasowania pod konkretną osobę, a dokładnie pod jej budowę ciała i preferencje dotyczące pozycji spania czy odczuwanego komfortu.

Odgazuj swój materac

Materace z naturalnego lateksu nie wymagają wietrzenia, ponieważ są wykonane bez użycia chemikaliów. Natomiast modele wyprodukowane z syntetycznej mieszanki lateksu zawierają w sobie gazy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Taki materac musi zostać przewietrzony. Wystarczy, że rozpakujemy go i zostawimy na jeden dzień w otwartym pomieszczeniu, gdzie jest dobra cyrkulacja powietrza. Zbędne związki chemiczne i pozostałości po substancjach użytych w produkcji zostaną w ten sposób usunięte. Wtedy możemy już bezpiecznie z niego korzystać każdej nocy.

Wszechstronne zastosowanie

Materace lateksowe są jednym z najbardziej uniwersalnych podłoży do snu, które mogą być stosowane z szeroką gamą dodatków. Bez problemu można je stosować z regulowanymi stelażami, które mają możliwość zmiany wysokości zanóżka i zagłówka. Elastyczność i sprężystość lateksu sprawia, że materac nie uszkadza się i nie deformuje nawet jeśli jest wygięty pod innym kątem. Taki sposób użycia nie byłby możliwy w przypadku modeli ze sprężynami, które wskutek nienaturalnej pozycji mogą uszkodzić wierzchnią warstwę lateksu.

Zainwestuj w ochraniacz na materac

Materace lateksowe są bardzo trwałe i sprężyste, ale nie są odporne na bezpośrednie działanie ciepła, światła słonecznego i płynów, które mogą zabrudzić lub odbarwić lateks. Ochraniacz na materac zapewnia dodatkową warstwę ochronną, która blokuje przed wnikaniem brudu do wnętrza materaca. Wszelkie plamy po rozlanym soku, herbacie czy kawie są skutecznie zatrzymywane na powierzchni, bez szkody dla wyglądu materaca. Ochraniacz przedłuża również żywotność każdego podłoża do snu i świetnie spisuje się w domu zamieszkanym przez zwierzęta, gdzie pazury naszych czworonogów mogą w łatwy sposób uszkodzić lateks.

Nie pierz w pralce pokrowca na materac

Mycie punktowe zabrudzeń i plam na powierzchni pokrowca najlepiej wykonywać bezpośrednio na materacu. Jeśli jednak konieczne jest głębsze czyszczenie, należy wyprać pokrowiec na materac w pralce, zgodnie z zaleceniami producenta. Należy użyć łagodnego detergentu, aby delikatnie pozbyć się plam i przebarwień, a następnie pozostawić  materac do wyschnięcia.

Nie należy również używać suszarki bębnowej, aby pozbyć się wody z pokrowca na materac wykonanego w całości lub z domieszką bawełny organicznej. Suszenie go na powietrzu przedłuży żywotność i komfort korzystania z pokrowca bez efektu skurczenia się materiału i problemów z jego nałożeniem na materac.

Unikaj ekspozycji na światło słoneczne

Bezpośrednie wystawienie lateksu na działanie promieni słonecznych jest bardzo szkodliwe dla tego typu materacy. Nie chodzi wyłącznie o wysoką temperaturę, ale także o promieniowanie ultrafioletowe, które odbarwia i w najgorszym przypadku kruszy lateks.

comments powered by Disqus