Jak samodzielnie zamontować karnisz ścienny?

Każdy, kto planuje wykończenie mieszkania albo generalny remont, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z montażem karnisza ściennego. Tego typu prace bez sensu jest zlecać fachowcom i jeszcze im za to płacić. Z drugiej strony do montażu trzeba się przygotować. Radzimy, w jaki sposób się za to zabrać.

Każda odległość ma znaczenie

Zanim przejdziemy do montażu karnisza, powinniśmy dobrze się do tego przygotować, zaczynając od zmierzenia okna. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt wizualny, trzeba dobrać karnisz, który będzie wystawał poza wnękę okienną i to najlepiej jakieś 15-25 cm. Kolejna ważna sprawa to odległość między karniszem a górną ramą okna. Tu zaleca się, aby miała minimum 5-7 cm. Przed montażem warto zaopatrzyć się w ołówek i poziomicę. Przy karniszach o długości ponad 2,5 m, trzeba rozważyć montaż wspornika, który będzie umiejscowiony na środku. Dzięki temu rura karnisza nie będzie się uginać pod wpływem ciężaru wiszących tkanin. Z rodzajami karniszy zapoznasz się na https://rolety.eu/pl/4-karnisze

Czas na kołki rozporowe

Musimy pamiętać, że kołki rozporowe mają ogromny wpływ nie tylko na stabilność karnisza, ale również na bezpieczeństwo wszystkich osób, które prędzej czy później znajdą się w jego pobliżu. Kołki należy dobierać do rodzaju podłoża oraz obciążenia. Co więcej, dokonując wyboru, trzeba też sprawdzić, z jakiego materiału te kołki powstały. Poleca się zwykle kołki z nylonu, który wyróżnia się niesamowitą wytrzymałością i ognioodpornością. Czasem kołki sprzedawane są razem z karniszem w ramach zestawu. Najczęściej jednak nie są zbyt dobre. Bywają za krótkie, za słabe i nie radzą sobie z obciążeniem. Lepiej więc dokupić je samodzielnie. Należy mieć na uwadze to, że zamontowany karnisz ma służyć przez co najmniej kilka lat, a w tym czasie zawisną na nim tkaniny bardzo różnej ciężkości.

Zobacz także: https://webkurier.pl/rolety-czy-zaluzje/

Jak poprawnie wiercić otwory?

Do wykonania otworów w ścianie niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Z klasycznym murem poradzi sobie wiertarka udarowa. Do twardego betonu przydać się może młot udarowo-obrotowy. Miejsca, w których wykonamy otwory, najlepiej zaznaczyć przy użyciu punktaka. To ma jednocześnie na celu utrzymanie wiertła w jednym punkcie i tym samym uniknięcie ześlizgiwania się go. Wiercenie należy rozpocząć powoli, a gdy już wiertło na dobre złapie przyczepność, prędkość obrotów będzie można znacznie zwiększyć. Otwór powinien być o 5-10 mm dłuższy niż kołek. Przed umocowaniem kołków trzeba dobrze oczyścić otwory na przykład przy użyciu odkurzacza. Dopiero wtedy można wprowadzić kołki, a następnie zamontować poszczególne elementy karnisza.

Podsumowując, dokładne dokonanie pomiaru okna, wybór odpowiednich kołków rozporowych, a także poprawne wykonanie otworów to czynności, o których trzeba pamiętać podczas montażu karnisza. Wystarczy wykazać się dokładnością, aby móc poprawnie zamontować ten ważny w każdym pomieszczeniu element, dzięki któremu wnętrze od razu nabierze uroku i zyska większe możliwości w zakresie dekorowania. Solidnie zamontowany karnisz bez wątpienia udźwignie każdą firankę i dowolną zasłonę.

Partnerem artykułu są rolety.eu